Jak każdy z nas wie, przewody kominowe koniecznie wymagają okresowej renowacji. Jeszcze niedawno, kiedy nie stosowano nowoczesnej metody frezowania kominów, renowacja polegała na wyburzeniu komina, a następnie odbudowaniu konstrukcji na nowo. Aczkolwiek obecnie mamy takie czasy, kiedy wszystko idzie do przodu i jest łatwiejsze. Tak też jest w przypadku renowacji kominów - obecnie wystarczy zastosowanie technologii - metody frezowania kominów. Na czym polega metoda frezowania kominów? Co warto o niej wiedzieć? Jakie daje efekty? Koniecznie sprawdź w naszym artykule.

Czym jest frezowanie kominów?

Warto zacząć od napisania, czym jest samo frezowanie kominów. W końcu nie każdy musi wiedzieć, czym to jest. Frezowanie kominów to nic innego jak nowoczesna, szybka, jak i bezinwazyjna technika, dzięki której możemy zwiększyć średnicę wewnętrzną komina. Następuje to poprzez usunięcie smoły, sadzy i gruzu, zalegających w wewnętrznej warstwie przewodu kominowego, co powoduje zwiększenie jego przekroju.

Frezowanie - kiedy koniecznie powinniśmy je zastosować?

Nie podlega dyskusji to, że kominy muszą być drożne. Przede wszystkim powinny być drożne, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom, które przebywają w konkretnym budynku. Aczkolwiek dość często się zdarza, że przewody kominowe ją tracą i wtedy jest ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, dlatego też powinniśmy zastosować frezowanie w sytuacji, kiedy przewód kominowy blokuje gruba warstwa sadzy szklistej i nie ma możliwości jego udrożnienia tradycyjnym sposobem.

Kolejną sytuacją, w której powinniśmy je zastosować to, kiedy ciąg w przewodzie jest zbyt mały, a także wtedy, gdy montaż nowoczesnego pieca wymaga większego przekroju. Jeszcze jedną sytuacją, kiedy frezowanie jest niezbędne, to występujące przewężenia międzykanałowe.

Jedną z firm, w której ofercie znajdziemy frezowanie kominów, jest Bud-Wiert, która świadczy swoje usługi na terenie małopolski, podkarpacia, jak i również województwa świętokrzyskiego. Bud-Wiert jako jedna z pierwszych firm w Polsce zajmuje się rozwiercaniem kominów i ma na swoim koncie 20 lat doświadczenia, co sprawia, że gwarantuje pełen profesjonalizm. W zakres usług tejże firmy wchodzi między innymi montaż wkładów kominowych i kominów wolnostojących, rozwiercanie przewodów kominowych i ich inspekcja.

Firma Bud-wiert wykonuje powiększanie kominów w celu montażu odpowiedniego wkładu nierdzewnego, czy też ceramicznego. Warto wspomnieć, że dokonanie tego bez rozwiercania jest niemożliwe, a praca nowoczesnych kotłów, które nie posiadają wkładu w kominie, jest związana z przemakaniem ścian i nieprzyjemnymi zapachami w domu.

Na czym polega frezowanie kominów metodą diamentową?

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że jedną z najlepszych sposobów na renowację i rozwiercanie kominów, jest metoda diamentowa. Warto również dodać, że pręty zbrojeniowe komina nie są żadnym problemem. Technika diamentowa polega na zastosowaniu wierteł diamentowych, które mają duże przekroje. To właśnie dzięki nim jest możliwość uzyskania gładkiego walca o doskonale pionowych ścianach, gotowy na montaż wkładów kominowych. Co ciekawe, metoda diamentowa nie powoduje nadmiernych drgań, co jest niezwykle ważne.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje kilka sytuacji, w których koniecznie powinniśmy zastosować frezowanie kominów. Nie zapominajmy także o odpowiednim wyborze firmy, zajmującej się tego typu pracami.