Drewno jest surowcem, które posiada wiele zastosowań. Wykorzystać je można do produkcji mebli, bądź tworzenia konstrukcji budowlanych. Posiada ono odpowiednią twardość, wytrzymałość, a także kolor, dzięki którym doskonale się sprawdzają zarówno w branży meblarskiej, jak i budowlanej. Nie można jednak zapominać, że drewno jest także doskonałym paliwem, dostarczającym ciepło.

Ogólny opis drewna kominkowego

Drewno jest doskonałym surowcem, stosowanym jako paliwo grzewcze w przydomowych kominkach, czy piecykach. Kupując pieńki, pamiętać należy o sposobie ich sprzedaży. Dokładnie rzecz biorąc, chodzi o sposób pomiaru drewna opałowego. Jednostką miary drewna opałowego nie są ani kilogramy, ani metry sześcienne. Podstawową jednostką miary tego surowca jest metr przestrzenny (mp). Jest to niezmiernie ważne, ponieważ rzeczywista ilość drewna w jednym metrze przestrzennym, jest mniejsza od ilości w metrze sześciennym. Szacuje się, że jeden metr przestrzenny drewna kominkowego, wynosi około 0,7 metra sześciennego. Kupując drewno do kominka, bez wątpienia powinno się zwrócić uwagę na jego wilgotność. Często popełnianym błędem przez konsumentów, jest zakup drewna mokrego. Jest ono co prawda tańsze, jednakże jest także mniej wydajne. Drewno wysuszone jest twardsze, co pozytywnie wpływa na jego kaloryczność. Opał tego typu nie tylko oddaje więcej ciepła, jest także lżejsze, a dym powstający wskutek procesu spalania jest mniej szkodliwy dla przewodów kominowych. Najwyższej jakości drewno można kupić w Tartaku u Grzegorza.

Jaki gatunek drzewa wybrać?

W pierwszej kolejności drewno dzieli się na dwa typy. Pierwszym z nich jest drewno iglaste, a drugim liściaste. Drewno iglaste charakteryzuje się przede wszystkim większą dostępnością, co wiąże się także oczywiście, z niższą ceną. Najczęściej wykorzystywanym gatunkiem jest sosna. Nie jest to jednak najlepszy wybór, w odniesieniu do samego konsumenta. Pierwszą jej wadą jest fakt, iż jest to drewno mocno żywiczne. Podczas spalania często strzela, co powoduje mocne zanieczyszczenie wnętrza komina. Dodatkowo drewno to produkuje znaczną ilość dymu i sadzy. Znacznie lepszym wyborem jest drewno liściaste. Głównie są to takie gatunki, jak grab, dąb, buk, itp. Charakteryzują się one dużą gęstością, niewielką zawartością żywicy, dzięki czemu wytwarza dużą ilość ciepła, i niewielką ilość dymu. Pierwszy wymieniony gatunek, uważany jest za najlepszy do palenia w kominku. Opał z grabu jest wysoce kaloryczny, spala się bardzo powoli i posiada niską zawartość kory.