Posiadanie klimatyzatora w domu lub w samochodzie wymaga regularnej kontroli i pielęgnacji. Jej zaniedbanie może powodować usterki, a także konieczność wykonania odpowiednich prac przez fachowca. Brak odgrzybiania klimatyzatora może się negatywnie odbić na zdrowiu. Dlatego warto znać podstawowe sposoby odświeżania instalacji. Czy można tego dokonać samodzielnie? A może lepiej skorzystać z pomocy specjalisty?

Dlaczego odgrzybianie jest konieczne?

Zaniedbanie prawidłowej pielęgnacji i czyszczenia klimatyzacji często prowadzi do jej zagrzybienia. Jest to szczególnie uciążliwe nie tylko w przypadku domowej instalacji, ale również w aucie. Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Cały proces jest konieczny, ponieważ wdychanie zanieczyszczonego np. bakteriami powietrza możne wpłynąć negatywnie na zdrowie domowników czy kierowcy i jego pasażerów. 

Jeśli doszło do zanieczyszczenia tzw. tacy skroplin, wymagana jest interwencja. Tworzy bowiem idealnie podłoże dla grzybów i bakterii. W związku z tym należy dokonywać regularnego przeglądu instalacji. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że sprzęt będzie działał sprawnie. Zapobiegniemy ewentualnym awariom sprzętu i zadbamy o zdrowie.

Jak odgrzybić klimatyzację?

O tym, że potrzebna jest dezynfekcja, świadczy nieprzyjemny zapach towarzyszący urządzeniu. W przypadku klimatyzatora pokojowego odgrzybianie można przeprowadzić samodzielnie. Odgrzybianie klimatyzacji można wykonać na trzy skuteczne sposoby. Składają się na nie:

  1. Metoda piankowa. Używa się do niej preparatu przeciw grzybom. Wystarczy aplikować go w postaci sprayu na parownik.

  2. Ozonowanie klimatyzacji. Sprawdza się przede wszystkim przy klimatyzacji samochodowej. Sprzęt, czyli ozonator ustawia się w środku lub na zewnątrz auta, a następnie podłącza się go do przedłużacza.

  3. Działanie ultradźwięków. W tym przypadku stosuje się specjalną parę powstającą w wyniku reakcji. Zaletą tej metody jest dotarcie nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków sprzętu i ich dokładne wyczyszczenie.

Chociaż odgrzybianie klimatyzacji w domowych warunkach jest wygodne i pozwala zaoszczędzić kosztów, nie zawsze jest to możliwe. Do wykonania dwóch ostatnich prac najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Specjalista zastosuje odpowiedni sprzęt i środki grzybobójcze.

Odgrzybianie klimatyzacji przez profesjonalistę

Cena serwisu klimatyzacji może skutecznie zniechęcić. Jeśli jednak zależy nam, by klimatyzator działał prawidłowo, zlećmy jego dezynfekcję ekspertowi. 

Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków to najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda. Używa się jej zarówno do klimatyzatorów domowych, jak i w samochodach. Zastosowanie ultradźwięków pozwala wyeliminować nawet najtrudniejsze skażenia spowodowane zaniedbaniem konserwacji i opieki. Cały proces sprowadza się do użycia sprzętu, który rozpyla z reguły antyalergiczny środek czyszczący w formie pary. Przy tym generowane są ultradźwięki. Ich częstotliwość wynosi maks. 1,7 MHz. Para zamienia się w mgiełkę, która trafia do środka urządzenia. W przypadku klimatyzatora split zabieg trwa maks. 40 min. 

W trakcie przeglądu klimatyzacji ekspert dokonuje prac serwisowych. Składają się na nie m.in.: kontrola skraplacza, czyszczenie tzw. lamelek, jednostek zewnętrznych, obudowy czy sprawdzenie temperatury i przepływu nośnika chemicznego. W pracy fachowcy używają preparatów chemicznych czy grzebieni (do lamel). Eksperci dodatkowo oceniają stan techniczny urządzenia, jego odpowiednie działanie oraz kontrolują szczelność części systemu odprowadzania skroplin.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to poznaj trzy sposoby na odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie