Azalia jest krzewem z rodziny wrzosowatych. Posiada wiele atrakcyjnych odmian. Będą one odpowiednie do uprawy w ogrodzie, a także na tarasie, czy balkonie. Mają jednak określone wymagania. Przykładowo istotne jest zapewnienie osłoniętego stanowiska przed wysuszającymi, zimowymi wiatrami. Firma Oczarjk posiada w swojej ofercie tę roślinę. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat różnych jej odmian.

Co należy wiedzieć o sadzeniu i pielęgnacji azalii japońskiej?

Najlepszą porą na sadzenie krzewów azalii jest kwiecień. Jednak nie oznacza to, że nie można tego zrobić w innym okresie. Jest to możliwe przez cały okres wegetacyjny. Należy pamiętać o tym, aby młode rośliny obficie podlewać. –  mówi specjalista. Pracownik z firmy Oczarjk tłumaczy, iż nie jest konieczne udeptywanie ziemi. Warto też wiedzieć, że cięcie tego krzewu nie jest wymagane. Trzeba jednak pozbywać się przekwitłych kwiatostanów i uszkodzonych pędów. Do nawożenia ziemi zaleca się stosować środki wolno działające. Odpowiednia dawka w tym przypadku to 25-40 g/m2. Azalia nie może być zaniedbywana w uprawie. W przeciwnym razie jej odporność na choroby zostanie obniżona.

Czym charakteryzują się poszczególne odmiany azalii japońskiej?

Przykładowe odmiany tej rośliny to azalia japońska: Alpinum, Anne Frank, Blaue Danau, Geisha Orange. Pierwsza z nich ma zwarty i kulisty pokrój. Posiada małe listki i jasno fioletowo różowe kwiaty. Pięknie prezentuje się w ogrodach skalnych. O drugiej można powiedzieć to, że nadaje się do nasadzeń w grupach lub w pojemnikach. Trzecia odmiana azalii japońskiej kwitnie intensywnie na kolor ciemnofioletowy. Należy do grupy roślin wrzosowatych. Zalecana jest do niej gleba nie wysychająca, zdecydowanie kwaśna. Geisha Orange dobrze znosi zimy. Koniecznie musi ona znajdować się w miejscu osłoniętym. Posiada poduszkowaty pokrój. Doskonale nadaje się np. do ogrodów przydomowych, orientalnych. Warto wiedzieć, że te krzewy trzeba dobrze zabezpieczyć przed promieniami słonecznymi w zimę.