Jasne i przestrzenne pomieszczenia można uzyskać poprzez zamontowanie okien dachowych. Poddasze będzie odpowiednio podświetlone, a mieszkańcy domu otrzymają klimatyczne miejsce. Ich instalacja wpływa też na codzienny komfort. Dlatego dobrze jest poznać metody montażu okien dachowych oraz ich rodzaje i dodatkowe systemy, które usprawnią ich funkcjonowanie.

Rodzaje okien dachowych

Na rynku można spotkać okna dachowe, które różnią się od siebie ze względu na sposób otwierania. Dzieli się je na obrotowe, wysokoosiowe, uchylno-obrotowe, balkonowe, kolankowe oraz tzw. wyłazy dachowe. Ostatni rodzaj cechuje się solidną budową i wygodnym otwieraniem na bok dzięki siłownikom. Najtańsze są obrotowe, których oś obrotu skrzydeł znajduje się w połowie wysokości ramy umiejscowionej na glifie (ościeżnicy). Natomiast oś obrotu wysokoosiowych mieści się w 3/4 wysokości ramy, a uchylno-obrotowe składają się z dwóch osi. Balkonowe okna dachowe skonstruowane są za to z dwóch części. Górna przypomina daszek, dolna transparentną balustradę. Z kolei kolankowe zapewniają lepszy widok dzięki dwóm oknom (dachowemu i fasadowemu). Do obrotowych i kolankowych modeli z reguły dołącza się dodatkowe czujniki i siłowniki, a także żaluzje, rolety oraz markizy. Warto także pomyśleć o siatce na okno dachowe.

Przygotowanie do montażu okna dachowego

Do jednych z głównych usług dekarskich należy montaż okna dachowego. Należy się jednak do tego odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, że dostępne okna dachowe występują w wymiarach zbliżonych do tzw. rozstawu krokwi używanych w więźbach dachowych. Np. w budynkach jednorodzinnych rozstaw krokwi jest równy 90-100 cm. Przy takiej szerokości najlepsze będą wymiary okna 55-94 cm. W przypadku szerokości o mniejszej o ponad 4 cm szerokości przerwie między belkami instalacja będzie przebiegać sprawnie. Węższe  wymagają dodatkowych prac dekarskich. Dobrze jest również pomyśleć o zakupieniu gotowej wnęki okiennej lub specjalnego stelażu, który znacznie ułatwi pracę.

Jak zamontować okno dachowe?

Montaż okna dachowego najlepiej zlecić specjaliście dekarzowi. Instalację można przeprowadzić na łatach, krokwiach lub na tzw. wymianach. Najczęściej jednak wykonuje się montaż okna dachowego w blachodachówce. Składa się z kilku etapów:

  1. Usunięcia dwóch sąsiednich arkuszy blachy. W ten sposób eliminuje się ryzyko zniszczenia. Ich zdjęcie ułatwia znacznie dostanie się do poszczególnych powłok zadaszenia.

  2. Wycinki łat. Umożliwia to dostęp do kolejnych warstw izolacji.

  3. Przecięcia folii po przekątnej. Należy je wykonać w punkcie, w którym planowana jest instalacja okna. Wskazane jest wywinięcie jej połaci.

  4. Usunięcie pozostałych elementów. Dotyczy to ogrzewania i powłok wykańczających.

  5. Osadzenia okna. Trzeba je dopasować do wysokości wyprofilowania blachodachówki.

  6. Wykonania osłony ze specjalnej, odpowiednio przygotowanej folii.

  7. Zainstalowania obróbki.

Ostatni etap to wykończenie pokrycia otworu okiennego. Polega na sporządzeniu właściwych wymiarów, tj. oceny odległości i szerokości, które należy zakryć zdjętymi i przyciętymi arkuszami. Wszelkie braki powinno się ukryć jednomodułowymi. Wskazówka: między górny a dolny arkusz koniecznie należy umieścić tzw. okienny kołnierz paroprzepuszczalny i uszczelniający. Na koniec wyrównuje się krawędzie nożycami do blach.

Montaż moskitiery na okno dachowe

Prace dekarskie warto połączyć z montażem moskitiery na okno dachowe. Po wymierzeniu obszaru przeznaczonego do wykonania otworów na górne śruby przykręca się do ściany kasety. Potem mierzy się odległości od kasety do granicy okiennej wnęki w celu wymierzenia miejsca na tzw. prowadnice.  Przycina się je poprzez złożenie i przykręca śrubki. Zakłada się zaślepki, a następnie montuje boczne prowadnice za pomocą kołków i wkrętów. Instaluje się dolny profil poprzez umiejscowienie między bocznymi profilami. Nanosi się go na nakładki, przykręca śruby prowadnic, a potem reguluje sznurki sprężyny. Sznurki najlepiej ułożyć dzięki dolnym śrubom w bocznych profilach. Potem można je dociąć. Na koniec zakłada się wykańczające listwy oraz mocuje osłonki i blokady. Aby zaoszczędzić czasu, lepiej skorzystać z usług specjalisty.