Chcąc wyremontować mieszkanie, pamiętać trzeba o dobrym przygotowaniu. Od tego będą zależeć przyszłe prace, ich terminowość oraz koszt. Na początku należy określić budżet, w jakim bezwzględnie trzeba się zamknąć oraz napisać plan prowadzonych prac. Dobra organizacja jest kluczem do sprawnie przeprowadzonego i dobrze wykonanego remontu.

W pierwszej kolejności

W pierwszej kolejności należy zrobić dokładny plan remontu. Pomoże to ustalić budżet, jaki chcemy na niego przeznaczyć, oszacować cenę całości inwestycji, a także ustalić datę jej zakończenia. Ważne będzie także dokładne ustalenie kolejności wykonywanych prac, wraz z sugerowanymi datami ich zakończenia. Dzięki temu będzie można wcześniej zarezerwować ewentualny urlop. Poleca się, aby wolne wziąć na dłuższy okres niż czas trwania remontu, ze względu na mimo wszystko częste opóźnienia prac. Prace powinno zacząć od najcięższych prac, takich jak wymiana okien, czy wyburzanie ścian. Pamiętać przy tym należy o zamówieniu kontenera bądź specjalnego worka na gruz. Te powinna dostarczyć firma, odpowiedzialna za wywóz odpadów, w danym okręgu. Zastanowić się trzeba także nad potrzebą wymiany instalacji zarówno elektrycznej, jak i wodnej i kanalizacyjnej. Będą to prace niewątpliwie długotrwałe i generujące dodatkowe koszty, jednak lepiej z tym nie zwlekać. Przesunięcie tego na dalszy termin wiązać się będzie z kuciem ścian, czy płytek, za czym niewątpliwie będą szły dodatkowe wydatki i nerwy. Planując remont najlepiej skontaktować się ze specjalistyczną firmą, taką jak NewHomeArt. Fachowcy z tej firmy z pewnością pomogą w ustaleniu prac, które bezwzględnie trzeba przeprowadzić, bez wątpienia podpowiedzą, w jaki sposób je wykonać, aby wykonane były solidnie, zajęły jak najmniej czasu i były możliwie najtańsze.

Po najcięższych pracach

Po przeprowadzeniu wyżej wymienionych działań, należy zabrać się za tynkowanie, wymianę lub odnawianie podłóg oraz malowanie ścian i sufitu. Pamiętać trzeba, aby nie łączyć prac, przy których zwiększa się wilgotność powietrza (takie jak tynkowanie ścian), z pracami, przy których wysoka wilgotność jest niewskazana (np. kładzenie podłóg). Także po wyschnięciu tynku, można zaczynać malować ściany i sufit. Alternatywą może być oczywiście naklejenie fototapet bądź klasycznych tapet (lub np. ścianę korkową) na ściany. Odnośnie do sufitu, zastanowić się trzeba, czy nie warto wykonać sufitu podwieszanego. Jest to oczywiście część prac, jakie można przeprowadzić w czasie remontu. Każda planując remont mamy  tyle możliwości, ile pomysłów przychodzi do głowy. Dobry plan pozwoli także na dobre przygotowanie materiałowe i sprzętowe. Uniknąć można w ten sposób wielu pułapek i pomyłek, w trakcie inwestycji.