Jak samodzielnie wyczyścić komin?

Materiał partnera
2019-07-22

Każda osoba posiadająca piec grzewczy bądź komin, powinna regularnie go czyścić. Zgodnie z przepisami, czyszczenie komina powinien być przeprowadzany co najmniej raz na kwartał. Niedopełnienie tego obowiązku grozi nie tylko grzywną, ale przede wszystkim utratą zdrowia, a nawet życia mieszkańców. Niestety kominy lubią się zatykać sadzą bądź smołą, a to może grozić uduszeniem albo nawet pożarem.

Dlaczego trzeba czyścić komin?

Czyszczenie komina powinno być przeprowadzane regularnie, nie tylko dlatego, że tak wynika z przepisów prawa, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Poza regularnym czyszczeniem komina, raz do roku powinna zostać przeprowadzona kontrola przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Za nieprzeprowadzenie takiej kontroli także grozi grzywna. Regularne czyszczenie jest obowiązkiem, którego nie można zaniedbać. Dodatkowo, jeśli palone jest mokrym drewnem, czynność tą będzie trzeba przeprowadzać częściej. Niestety sadza bardzo intensywnie się gromadzi, nawet podczas prawidłowego korzystania z kominka, przy wysokojakościowym paliwie grzewczym. Każde paliwo gorsze jakościowo może jeszcze bardziej zaszkodzić kominom. Aby wyczyścić komin, potrzebna jest przede wszystkim specjalna szczotka kominiarska. Ważne jest, aby przy kupnie zwrócić uwagę na przekrój komina i odpowiednio do niego dopasować wielkość szczotki. Prostokątny komin będzie oczywiście wymagał prostokątnej szczotki, a komin okrągły, szczotkę okrągłą. Do szczotki zamontowana musi być obciążnik oraz stalowa linka. Do tego potrzebne będzie wiadro na sadzę i oczywiście ubiór roboczy. Jeśli nie posiadamy profesjonalnego sprzętu oraz odpowiednich umiejętności, należy czyszczenie zlecić specjalistycznej firmie, takiej jak Usługowy Zakład Zduński Zdzisław Deja.  

Jak czyścić komin?

Aby wyczyścić komin, w pierwszej kolejności warto odpowiednio przygotować kotłownię. Zabezpieczając je folią malarską, można uniknąć późniejszego wielogodzinnego sprzątania pomieszczenia. W dalszej części trzeba odłączyć rurę, która łączy komin z piecem, a następnie zatkać dziurę w ścianie (tak jak wszelkie otwory w piecu). Prace na dachu zaczyna się od sprawdzenia jego przepustowości. Oświecając dno komina latarką, zobaczyć można, czy nic go nie zapchało. Jeśli komin nie jest zapchany, można spuścić do niego szczotkę z zamontowanym do niej obciążnikiem. Wylot czyścimy kilkukrotnie, wciągając i opuszczając szczotkę, przez całą jego długość. Po wykonaniu tej czynności trzeba w kotłowni wybrać sadzę, która spadła. Całość należy powtarzać do skutku.