Nowoczesne wnętrzarstwo podąża w stronę minimalizmu. Z salonów i sypialni znikają zatem meblościanki oraz duże szafy, a korytarze domów coraz rzadziej wypełniane są całymi zestawami mebli. Gdzie zatem domownicy mogą przechowywać swoje ubrania, sprzęty domowe, biżuterię, odzież sezonową, prześcieradła czy tkaniny dekoracyjne? Odpowiedź jest prosta: w garderobie walk-in closet. Czym ona się cechuje i jak ją stworzyć z rozmysłem? Pomoc niesie doświadczony stolarz Marcin Barszcz i jego pracownia MEBLE NA WYMIAR z miejscowości Sokolna.

Czym jest garderoba walk-in closet?

Jak wyjaśnia stolarz Marcin Barszcz, garderoby typu walk-in closet to osobne pomieszczenia garderobiane, które uwzględniane są w projektach nowoczesnych domów oraz tworzone są w apartamentach czy remontowanych mieszkaniach. Najczęściej umiejscowione są one przy korytarzach, łazienkach oraz przy domowych pralniach. Zaleca się również ich lokalizowanie przy sypialniach. Jaką powierzchnią powinny się one wyróżniać?

Stolarz Marcin Barszcz, który ma duże doświadczenie w tworzeniu mebli na wymiar, wyjaśnia, że garderoba walk-in closet powinna mieć przynajmniej 4 m2. Optymalną powierzchnią jest około 6-8 m2, a największe pomieszczenia tego typu mają nawet kilkanaście metrów kwadratowych. Wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb inwestorów, a także warunków technicznych domu lub mieszkania. Podkreślić też warto, że garderoba walk-in closet na ogół jest ślepym pomieszczeniem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zaaranżować ją w funkcjonalny sposób we wnętrzu z oknem.

Jak zaaranżować garderobę typu walk-in closet?

Garderoba typu walk-in closet przypomina wielką szafę, do której można wejść czy też mały modny butik sklepowy z dobrym oświetleniem, licznymi szafkami i wieszakami, a także lustrami. Aranżując tego typu pomieszczenie, przede wszystkim należy skupiać się zatem na wyposażeniu, czyli meblach. Stolarz Marcin Barszcz tłumaczy, że powinny być one idealnie dostosowanie do geometrii otoczenia, metrażu wnętrza, a także jego kubatury. Przy tworzeniu garderoby typu walk-on closet istotne jest wykorzystanie niemalże każdego kąta. Meble w zależności od warunków technicznych mogą układać się w kształt litery „U”, „L”, „I”, podwójnego „I”, a niekiedy nawet „E”. W dużej mierze determinuje to miejsce drzwi skrzydłowych czy przesuwnych do garderoby. Co zaś ze stylem takiego domowego saloniku odzieżowego?

Doświadczony i ceniony stolarz Marcin Barszcz zapewnia, że tworzone przez niego garderoby nie tylko są funkcjonalne, ale i piękne. Mogą być wykonane w każdym możliwym stylu z wykorzystaniem tańszych lub droższych materiałów: stali, drewna litego, szkła oraz kamienia naturalnego. Wyposażeniem garderoby typu walk-in closet zawsze są zaś regały z wieloma półkami i wieszakami, małe i duże szuflady wysuwane, lustra, oświetlenie LED, skrytki, większe szafy zamykane, a nawet zintegrowane z meblami pufy czy małe kanapy. Pomysłów na zaaranżowanie takiego pomieszczenia jest zatem wiele, a takie pracownie jak MEBLE NA WYMIAR Marcina Barszcza mogą przygotować dla klienta unikalny projekt. Liczyć można też na wierne urzeczywistnienie przedstawionych koncepcji, nawet tak trudnych w realizacji jak te dotyczące garderób na poddaszach z mocnymi skosami.