Mała łazienka może sprawić nam kłopoty podczas próby jej aranżacji. Zdecydowanie jest to pomieszczenie, które absolutnie musi być urządzone w jak najpraktyczniejszy sposób, co będzie szczególnie trudne, jeśli ma ono małą powierzchnię. Czy w takiej sytuacji samodzielnie uda nam się stworzyć funkcjonalne pomieszczenie? Jakie sztuczki zastosować, aby wykorzystać je do maksimum? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się dowiedzieć.

Jak zaprojektować małą łazienkę?

Małe łazienki mogą być naprawdę problematyczne podczas urządzania. Musimy zmieścić w nich wiele elementów, do których będziemy potrzebować swobodnego dostępu – pralkę, prysznic lub wannę, umywalkę, toaletę i przynajmniej kilka szafek. Czasami dokonanie tego wszystkiego może wydawać się wręcz niemożliwe. Na całe szczęście, producenci mebli i sprzętów coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli niedużych metraży.

Jednym z pierwszych pytań, na które musimy sobie w takim momencie odpowiedzieć, to to o prysznic lub wannę. Mała łazienka z prysznicem będzie pierwszym rozwiązaniem większości osób, co nie oznacza jednak, że zamontowanie w niej wanny będzie niemożliwe. Jeśli jednak zależy nam na najprostszym rozwiązaniu, wygodne będzie zamontowanie prysznica bez brodzika.

GettyImages-184868591

Kolejnym problemem jest kwestia ustawienia pralki w taki sposób, aby nie zabierała niepotrzebnego miejsca. W przypadku wąskich pomieszczeń najlepiej będzie sięgnąć po pralkę ładowaną od góry. Jednak tutaj przychodzą nam na pomoc producenci mebli, jako że bez problemu kupimy zabudowę, która pozwoli nam umieścić blat nad pralką lub nawet ją samą w specjalnej szafce. Możemy w takim przypadku sięgnąć zarówno po gotowe systemy zabudowy, jak i meble robione na zamówienie.

Mówiąc o meblach – to kolejny czynnik, który trzeba dobrze rozważyć, stwarzając projekt małej łazienki. Nie da się ukryć, że zazwyczaj w tym pomieszczeniu potrzebne nam będzie wiele szafek. Muszą w końcu pomieścić ręczniki, kosmetyki wszystkich mieszkańców domu, czy chemię do sprzątania. Rozwiązania, po jakie możemy w tym przypadku sięgnąć, to albo wykonanie mebli na zamówienie, albo skorzystanie z mebli modułowych.

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Aranżacja małej łazienki będzie jednak polegać nie tylko na odpowiednim doborze mebli i wyposażenia. Bardzo ważny będzie również sposób jej urządzenia – kolory kafelków, ścian czy akcesoria, jakich w niej użyjemy. To może zaważyć na tym, czy nasza łazienka będzie pomieszczeniem funkcjonalnym w stopniu równym co odpowiednie ustawienie pralki lub wielkość prysznica.

Aby zadbać o to, żeby z tego pomieszczenia korzystało się wygodnie, sięgnijmy po proste rozwiązania, które mają naprawdę ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza łazienka. Najprostszym działaniem, jakie możemy podjąć, to wykonanie jasnych ścian, pokrytych dużymi kafelkami z fugami w tym samym kolorze. Małą łazienkę w bloku możemy wizualnie powiększyć również za pomocą luster.

GettyImages-133847373

Ile kosztuje urządzenie małej łazienki?

Z pewnością zastanawiamy się jeszcze nad jedną z najważniejszych kwestii: ile kosztuje remont małej łazienki? W przypadku łazienki o wielkości 5 metrów kwadratowych, w stanie deweloperskim, koszt wykończenia tego pomieszczenia będzie wahał się od ponad 8 tysięcy złotych, w przypadku wykorzystania najtańszych materiałów i znalezienia taniego wykonawcy, do aż ponad 29 tysięcy złotych, jeśli skorzystamy z najdroższych materiałów i wykonania. Średni koszt urządzenia od podstaw takiej łazienki to 14 tysięcy złotych.