Salon w stylu skandynawskim jest przede wszystkim jasny, przestronny i funkcjonalny. Króluje tutaj prostota i minimalizm, a zarazem stylowy i ciekawy design. Do aranżacji wykorzystywane są naturalne materiały i subtelne dodatki, które dodają przytulności i ocieplają wnętrze. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas urządzania salonu w skandynawskim stylu.

Styl skandynawski, czyli jasne wnętrze

Styl skandynawski wyróżnia się przede wszystkim minimalizmem kolorystycznym. Króluje tutaj biel w towarzystwie innych jasnych barw, takich jak odcienie szarości, chłodnego błękitu, beżu, ecru, ale też kolorów pastelowych. Barwy te mają rozjaśniać wnętrze, optycznie je powiększać oraz sprawiać, że będzie ono wyglądało na bardziej przestronne. Kolejną cechą tego stylu są duże okna bez firanek czy zasłon. Wszystko po to, by wpuścić do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. Skandynawowie poprzez taką aranżację wnętrz walczą z szarą i ponurą aurą za oknem.

Salon w stylu skandynawskim – naturalne materiały i minimalizm

We wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim jest pełno dodatków wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Obowiązkowym elementem w salonie jest drewniana podłoga, najczęściej w jasnym odcieniu. Często maluje się ją białą farbą lub lakierem.

W salonie skandynawskim spotkać też można dodatki z wikliny, szkła i kamienia. Jeśli zaś chodzi o tkaniny, to są to dobrej jakości bawełna, wełna czy len. Wszystkie dodatki i przedmioty mają być praktyczne i zapewniać wygodę życia codziennego, bez zbędnego przepychu.

Meble skandynawskie – prostota i funkcjonalność

Meble w stylu skandynawskim, podobnie jak podłoga, wykonane są z drewna. Najczęściej są w odcieniach bieli, szarości i brązu. Cechuje je prostota, skromność i funkcjonalność. Estetycznie wykonane meble połączone są z miękkimi tkaninami, które dodają też nieco koloru do wnętrza. W centrum salonu powinna znajdować się duża, wygodna sofa z dekoracyjnymi, kolorowymi poduszkami. Oprócz tego wygodne pufy i fotele. Nie może tutaj zabraknąć miękkich, ciepłych kocy i pledów.

Jakie jeszcze meble można zobaczyć w prawdziwym skandynawskim salonie? Tylko te najpotrzebniejsze. Wnętrze ma być bowiem jak najbardziej funkcjonalne i komfortowe. Przy kanapie znajdziemy duży stół. Świetnie sprawdza się tu także komoda i drewniany regał na książki. Dużą popularnością cieszą się też meble wbudowane w ściany. Można je zamówić w wybranych sklepach meblowych, które oferują wykonanie mebli pod wymiar. 

styl skandynawski

Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim

Duże okna bez firanek, białe ściany, proste meble, jasne dodatki, brak przepychu – wszystko to sprawia, że mieszkania skandynawskie mogą wydawać się dla niektórych surowe i chłodne. Nic bardziej mylnego. Przytulność zapewniają dodają bowiem tkaniny, czyli miękkie dywany, wzorzyste poduszki, koce, narzuty itd. Charakteru dodają tutaj też wiklinowe kosze lub fotele czy drewniane skrzynie. Ze względu na umiłowanie do natury nie można zapomnieć też o roślinach, które umieszcza się w szklanych lub ceramicznych wazonach.

Urządzając salon w stylu skandynawskim, trzeba też pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Należy zadbać o kilka źródeł światła. Sprawdzą się tutaj designerskie lampy z papierowymi lub wiklinowymi abażurami. Ciekawym pomysłem są metalowe, industrialne lampy, które idealnie komponują się z drewnem. Takie eklektyczne dodatki przełamują nudę i dodają jeszcze więcej stylowego akcentu.

Ciepło i bezpieczeństwo w salonie skandynawskim zapewniają nie tylko tkaniny, ale również piece kaflowe i kominki. W pokoju dziennym nie może też zabraknąć świeczek, świeczników czy lampionów. Puste ściany warto przyozdobić drewnianymi ramkami. Można je też urozmaicić dodatkami w stylu boho takimi jak ręcznie plecione makramy. Dzięki temu wnętrze będzie miłe dla oka i przytulne.