Jak wybrać monitoring do domu?

Materiał partnera
2019-07-02

Wybierając system monitorujący do domu, trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą, jaka jest dostępna na rynku. Każdy typ kamery ma swoje wady i zalety. Warto przed kupnem i montażem monitoringu zagłębić się w ten temat, aby w przyszłości nie żałować swojego wyboru. Aktualnie technologia pozwala nawet osobom prywatnym, na założenie bardzo rozwiniętego systemu zabezpieczeń.

Kamery IP i AHD

Kamery monitoringu w pierwszej kolejności dzielą się na kamery IP i kamery AHD. Monitoring IP jest znacznie starszym wynalazkiem niż AHD. System kamer IP jest wyposażony w moduły sieciowe, które umożliwiają przesyłanie sygnału, za pomocą sieci. Przy odpowiednio dużej przepustowości infrastruktury sieciowej, obraz z tego typu kamery może dostarczać obraz o bardzo wysokiej jakości, który dodatkowo ma możliwość podglądu w czasie rzeczywistym. Kamery tego typu mogą posiadać takie funkcje dodatkowe, jak liczenie osób, widocznych na obrazie lub rozpoznawanie twarzy. Dzięki podłączeniu kamer do sieci można mieć nie tylko pod nie podgląd, ale można nimi także odpowiednio sterować (o ile posiadają taką funkcję). Ten typ kamer może być zasilany zgodnie z technologią PoE (Power of Ethernet), która umożliwia równoczesne przesyłanie sygnału i zasilanie urządzenia, korzystając z jednej, skrętki. Technologia AHD (Analog High Definition) przede wszystkim wyróżnia się doskonałą jakością obrazu, która jest pozbawiona szumów, opóźnień, czy innych zakłóceń. Sygnał z tego typu kamer może być przesłany nawet 500m, za pomocą kabla koncentrycznego, co pozwala płynne przejście z systemu analogowego, na AHD. Zapewniają one wysokiej jakości obraz także w nocy, a zapis obrazu uruchamia detektor ruchu. W przypadku obu typów kamer możliwy jest zdalny dostęp, jednak w przypadku AHD, jest on pośredni, poprzez rejestrator.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie kamer?

Kupując kamery do monitoringu domowego, warto skonsultować się z profesjonalną firmą, taką jak Instal-Projekt, której doradcy z pewnością podpowiedzą, jaki system będzie najlepszy. Wybierając urządzenia, warto zwrócić uwagę na ogniskową obiektywu, od której zależy kąt widzenia kamery. Ważna oczywiście będzie także rozdzielczość obrazu. Przy odpowiedniej można będzie rozpoznać wiele szczegółów, które mogą być przydatne w dalszej perspektywie. Bardzo ważna będzie obudowa kamer. W przypadku zewnętrznych istotna będzie ich odporność na wodę, pył oraz kurz. Standardem także już powinno być w monitoringu domowym, możliwość zdalnego monitorowania. Jest to zaledwie część elementów, na które powinno się zwrócić uwagę. Przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą, który najlepiej doradzi, jaki sprzęt warto kupić.