Jak pokazują statystyki, domowy system alarmowy w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko włamania, ponadto stanowi stabilne uzupełnienie antywłamaniowych drzwi i okien. Posiadając tego typu zabezpieczenia, możesz być spokojny o swój dobytek i bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni alarm domowy i jakie są ich rodzaje. Zaczynamy!

Dlaczego warto zainwestować w alarm domowy?

Inwestycja w alarm domowy to inwestycja w bezpieczeństwo. Choć to nie wszystko. Dzięki rozwojowi technologii nowoczesne systemy alarmowe poszerzają zakres swojej funkcjonalności. Dziś alarm to nie tylko ponad 90% pewności, że nikt nieproszony nie dostanie się do naszego domu, ale także zabezpieczenie przeciwpożarowe, możliwość zdalnego sterowania oświetleniem, bramą garażową i innymi elementami takimi jak rolety czy klimatyzacja. 

Jakie są rodzaje alarmów domowych?

Szukając ofert dotyczących domowych systemów alarmowych, natkniesz się zapewne na dwa podstawowe rodzaje tego typu zabezpieczeń: alarmy przewodowe i alarmy bezprzewodowe. 

Alarm przewodowy 

Alarm przewodowy to świetne rozwiązanie, które warto wdrożyć już na etapie planowania budowy domu, ponieważ montaż w postawionym budynku wiąże się z kuciem ścian i innymi dość „inwazyjnymi” czynnościami, których raczej chcesz uniknąć. Alarmy przewodowe sprawdzają się dobrze również w większych obiektach; na halach i w galeriach handlowych. 

Do głównych zalet alarmu przewodowego zalicza się stabilność i odporność na wszelkiego rodzaju zakłócenia, które mogą pojawiać się w alarmach bezprzewodowych opartych na łączności radiowej. Ponadto stałe podpięcie do prądu zwalnia użytkownika ze zmieniania baterii, którymi najczęściej zasilane są alarmy bezprzewodowe. 

Alarm bezprzewodowy 

Słuszną alternatywą dla już wybudowanych domów jest nowoczesny alarm bezprzewodowy, przekazujący informacje falami radiowymi. Tego typu zabezpieczenie dobrze sprawdza się w przypadku niewielkich obiektów. Jednak zazwyczaj systemy bezprzewodowe można z czasem rozbudowywać o dodatkowe wzmocnienia i udogodnienia. 

W tym przypadku podstawą systemu jest centrala alarmowa z wbudowaną klawiaturą, która odpowiada za odbieranie i analizowanie sygnałów docierających ze wszystkich czujek. Istnieje możliwość podłączania do niej kolejnych dodatków np. takich jak czujniki dymu czy temperatury. Najnowsze modele bez problemu można obsługiwać zdalnie przy pomocy aplikacji w smartfonie. 

Jak wybrać kartę SIM do alarmu bezprzewodowego? 

Jeśli zdecydujesz się na alarm obsługiwany przy pomocy telefonu, powinieneś pomyśleć o odpowiedniej karcie SIM, która zapewni Ci stałą łączność z systemem zabezpieczeń. 

Jak wybrać kartę SIM do alarmu? Skup się przede wszystkim na takich cechach jak:

  • dobry zasięg w miejscu, w którym mieszkasz,
  • rozmowy i SMS-y bez ograniczeń,
  • pakiet internetowy bez limitów.

Mając kartę SIM, posiadającą powyższe atrybuty powinieneś czuć się bezpiecznie. 

Czy warto zainwestować w alarm domowy i jak go wybrać? Podsumowanie 

Zakup alarmu domowego to gwarancja spokoju. Obecnie produkowane systemy alarmowe kontrolują bezpieczeństwo domu nie tylko pod kątem włamania, ale także w przypadku pożaru czy zalania. Posiadając takie udogodnienie, masz świadomość, że Twój dom jest pod opieką, gdy Ciebie w nim nie ma. 

Kwestia wyboru rodzaju to często kwestia tego, czy jesteś w trakcie budowy, czy zamierzasz zamontować alarm w stojącym już budynku. Znajdując się w drugim położeniu, raczej powinieneś rozważyć zakup alarmu bezprzewodowego. Alarm przewodowy z kolei to dobra opcja dla dużych budynków, które są w trakcie budowy, wówczas montaż systemu zabezpieczeń powinien pójść gładko.