Rama do obrazu to coś więcej niż osłona dzieła sztuki. Zanim wybierzesz odpowiedni model, warto przemyśleć kilka kwestii, aby uniknąć jakiejkolwiek przypadkowości. Pamiętaj, że ramka ma pasować nie tylko do obrazu, ale też indywidualnego wystroju pomieszczenia, w którym zawiśnie dzieło. 

Wnętrza klasyczne – ramy do obrazów

Jeśli styl wystroju wnętrza jest klasyczny, z meblami z epoki oraz tradycyjnymi kolorami ścian i okuciami, warto byłoby przyjrzeć się bardziej klasycznym opcjom oprawiania obrazów. W takich wnętrzach świetnie sprawdzą się złocenia i posrebrzenia oraz ramy wykonane z naturalnego drewna o klasycznym kształcie.

Wnętrza współczesne – jakie ramy wybrać?

Jeśli aranżacja domu jest bardziej nowoczesna – z odsłoniętą cegłą i stalą – świetnym wyborem będą masywne metalowe ramy lub wypolerowany czarny lakier. Nowoczesne i modne wnętrza dają szerokie pole do popisu, ponieważ klasyczne wykończenia działają w nich równie dobrze jak współczesne wariacje.

Dobór ramy do koloru ścian

Kolor ściany przy wyborze ram do obrazów jest bardzo ważny. Ważne jest nie tylko stworzenie kontrastu, ale dopasowanie kolorów i tonów, które dobrze ze sobą współgrają, np. złota ramka na neutralnej ścianie. Czarne ramki mogą wyglądać dość chłodno na neutralnych lub białych ścianach, chyba że są częścią dużego monochromatycznego montażu. Drewniane ramy dębowe zdecydowanie ocieplą neutralne wnętrze i stworzą niesamowity klimat.

Materiał na ramki do obrazów

Jeżeli we wnętrzu znajduje się dużo srebrnych lub chromowanych elementów wyposażenia, lepiej unikać srebrnych ramek. W takim wypadku lepiej zastosować kontrast i wybrać elementy drewniane. Monumentalne ramy z drewna, wykonane w pracowni Wojciecha Nowakowskiego, ocieplą wnętrza i wprowadzą w nich lekko eklektyczną aurę.

Światło dzienne a ramy do obrazów

W przypadku jasnych pomieszczeń, z dużą ilością naturalnego światła, najlepiej unikać dopasowywania odcieni i koloru ścian do ramy obrazu. Z kolei w pomieszczeniach ciemnych, w których brakuje naturalnego światła, warto użyć jasnej lub odblaskowej ramy, np. chromowo-srebrnej metalowej listwa lustrzana, która odbija światło, zapewniając fantastyczne sztuczne oświetlenie.

Wybór odpowiedniej ramy do obrazu jest kluczowy dla uzyskania preferowanego wyglądu wnętrza i uwypuklenia najważniejszych cech obrazu. Ostatnią, bardzo ważną, kwestią jest dopasowanie ramy do charakteru obrazu. Bez względu na to, w jakim pomieszczeniu zawiśnie dzieło, warto zastanowić się, czy jego oprawa współgra z treścią.