Umeblowanie to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Do ich wykonania stosuje się zazwyczaj uniwersalny surowiec, jakim jest drewno. Coraz więcej jednak osób wybiera meble z metalu. Sprawdzają się szczególnie w zakładach pracy i państwowych placówkach ze względu na wytrzymałość w każdych warunkach. Łączą też w sobie praktyczność i atrakcyjny wygląd. Jak zatem się prezentują, kiedy należy się na nie zdecydować oraz jakie są ich zalety?

Wygląd i pielęgnacja metalowych mebli 

Meble z metalu prezentują się nadzwyczaj nowocześnie, szczególnie we wnętrzach w stylu loftowym. Ich wyjątkowa odporność sprawia, że można w nich przechowywać różnego rodzaju i ciężaru produkty. Cechują się solidną konstrukcją, efektownością oraz rozmaitością form, od nowoczesnych po stylizowane na stare. Najczęściej wykonuje się je z aluminium, żeliwa oraz paneli ze stali. Mogą być także łączone z innymi materiałami np. szkłem, kamieniem lub drewnem. Łóżka, stoły i komody tworzy się coraz częściej z drewna i metalu. Stelaż lub metalowe meblowe nóżki oraz lekkie konstrukcje metalowe należą do najpopularniejszych rozwiązań. Natomiast sprzęt z aluminium ma lekką budowę i jest stosunkowo łatwy w transporcie. Są również proste w utrzymaniu czystości. W celu pozbycia się kurzu czy innych zanieczyszczeń, wystarczy je jedynie przetrzeć lekko zamoczoną ściereczką. Można do tego użyć preparatu np. do naczyń. Inaczej niż meble drewniane, nie wymagają stosowania artykułów do impregnacji.

Jakie jest zastosowanie mebli z metalu?

Sprzedaż mebli z metalu stale wzrasta. Wiąże się to głównie z ich wytrzymałością i funkcjonalnością. Tego rodzaju wyposażenie sprawdza się w szczególności w nowoczesnych biurowych wnętrzach, w postaci pojemnych biurek i metalowych szaf. Sprzęt z metalu oprócz tego zdobi nierzadko warsztaty, gdzie ceni się nade wszystko organizację miejsca pracy. Do trzymania narzędzi idealnie nadają się konstrukcje wykonane z metalu, odporne na działanie żrących substancji. Pasują również do pomieszczeń socjalnych. Stoły i regały z metalu są użyteczne, bezpieczne i łatwe w codziennej pielęgnacji. Metalowe biurka, szafki, stojaki, stoliki do zabiegów chirurgicznych oraz sprzęt laboratoryjny i regały sprawdzą się za to w gabinetach lekarskich, szpitalach czy aptekach. Wykorzystuje się je dodatkowo do umeblowania ogrodów. Coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach mieszkaniowych można za to spotkać metalowe łóżka.

Zalety metalowych mebli 

Industrialne metalowe meble są odporne na wszelkie uszkodzenia np. obicia czy zadrapania. Ich metalowa budowa odpowiada za ich wytrzymałość. Zabezpiecza także przed dostaniem się wody, czy przed kradzieżą przechowywanych dokumentów. Wytwarzane z ognioodpornego tworzywa, chronią przed pożarami. Do ich kolejnych zalet należy ich mobilność, możliwa dzięki niepodatności na warunki atmosferyczne. Pokrywająca sprzęt z metalu specjalna warstwa antykorozyjna przyczynia się do długoletniej eksploatacji. Są ponadto łatwe w czyszczeniu. Dlatego też polscy producenci mebli proponują metalowy sprzęt w postaci szafek zaopatrzonych w potrzebną liczbę półek, przegrody na segregatory z aktami, pojemne szuflady oraz drążki na wieszaki. Szafki z metalu mogą być ułożone na podłożu lub przeznaczone do zawieszenia. W ten sposób zamówione wyposażenie można dopasować do rodzaju wnętrza.

Przy wyborze umeblowania należy się kierować przede wszystkim ceną adekwatną do jakości, wygodą użytkowania oraz właściwym zabezpieczeniem przedmiotów. Posłużą do tego szafki na broń, sejfy czy kasetki zabudowane lub zamontowane na ścianie.