Przyłącze kanalizacyjne potrzebne jest do odprowadzania nieczystości z domu. Zgodnie z obowiązującą ustawą, nazywa się nim przewód łączący instalację kanalizacyjną znajdującą się wewnątrz domu z siecią za pierwszą studzienką od strony budynku lub sięgającą do granicy nieruchomości. Wykonanie przyłącza jest kilkuetapowe. Wymaga ono od właściciela budynku cierpliwości, ponieważ może trwać nawet kilka miesięcy.

Co należy zrobić przed przystąpieniem do prac?

Planując wykonanie przyłącza, należy skontaktować się z przedsiębiorstwem wodociągowym w celu złożenia wniosku o wydanie technicznych warunków przyłączenia do kanalizacji. Druk ten zazwyczaj można pobrać ze strony Miejskich Zakładów Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W dokumencie należy podać dane składającego wniosek, adres obiektu lub posesji, które mają zostać przyłączone do kanalizy oraz przybliżoną ilość ścieków, jaka ma być odprowadzana. Na działce budowlanej powinien również pojawić się geodeta. Jego zadaniem jest stworzenie mapki geodezyjnej uwzględniającej wszelkie instalacje. Kolejnym krokiem jest znalezienie osoby, która zaprojektuje przyłącze, uzgadniając to z przedsiębiorstwem wodociągowym oraz w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Należy również dowiedzieć się, czy przewód kanalizacyjny nie znajduje się pod ulicą – w takim przypadku konieczne jest przygotowanie również projektu reorganizacji ruchu. Jeśli właściciel gruntu zdecyduje się na zlecenie usługi wykonania przyłącza przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu, musi jeszcze uzgodnić z jego przedstawicielem wstępny koszt wykonania przyłącza – mówi specjalista zatrudniony w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w miejscowości Limanowa. Od firmy otrzymuje się kalkulację z podziałem na ceny konkretnych czynności. Zdarza się, że możliwe są negocjacje.

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego

Jeśli zleceniodawca zaakceptuje przedstawiony kosztorys wykonania przyłącza, specjaliści mogą przystąpić do pracy. W innym przypadku, przyłącze do sieci kanalizacyjnej trzeba wykonać samemu. Choć część osób decyduje się na realizację prac bez korzystania z usług przedsiębiorstwa, warto przemyśleć zlecenie to odpowiedniej firmie. Dzięki temu oszczędza się znaczną ilość czasu oraz, wybierając dobrych fachowców, ma się pewność, że instalacja nie zawiedzie domowników. Wbrew pozorom, podczas wykopów, przygotowywania ziemi i zakopywania przyłącza można popełnić błędy, których są w stanie uniknąć doświadczeni specjaliści.