Interesująco zaprojektowany i wzorowo utrzymany ogród to wizytówka każdego domu jednorodzinnego. W wiosenne i letnie dni stanowi przedłużenia naszego salonu. Chętnie spędzamy w nim czas na spotkaniach z przyjaciółmi czy też zabawie z dziećmi. Czas spędzony w ogrodzie pozytywnie wpływa na nasz nastrój i koi nerwy. Wiele osób pragnie swoją parcelę ubogacić o oczko wodne. Jak je założyć?

Od czego zacząć budowę?

Oczko wodne to taki element dekoracyjny, która doda urokowi każdemu ogrodowi, niezależnie od jego wielkości. Można stworzyć je na własną rękę lub też projekt i budowę powierzyć fachowcom. W jednym i drugim przypadku, dokładne zaplanowanie oczka wodnego na działce jest sprawą kluczową. Musi być one odpowiednio dopasowane do przestrzeni i stylu, w jakim utrzymany jest cały ogród. Trzeba pamiętać, że miejsca na oczko wodne, powinno być częściowo zacienione. W sklepach znajdziemy wiele gotowych form polietylenowych. Występują one w różnych kształtach, więc z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Do budowy oczka wystarczy też folia, jednak musi być one dedykowana specjalnie do tego celu. Jak informuje specjalista z firmy Alipnogrody, która zajmuje się projektowaniem i utrzymywaniem terenów zielonych- oczko wodne to nie tylko wykopany dół wyłożony folią. Żeby prezentowało się naprawdę atrakcyjnie trzeba zainwestować w dorodne rośliny wodne, dekoracyjne kamienie czy nawet ozdobne ryby, jeśli chcemy podjąć się ich hodowli.

Sprzęty do oczka wodnego

Oczko wodne to sztucznie stworzony zbiornik wodny. W przeciwieństwie do tych, które występują w naturze, nie ma możliwości samooczyszczania. Dlatego też, by woda wyglądała świeżo, a ewentualne zwierzęta miały odpowiednie warunki do życia, należy zakupić w sklepie specjalistyczny sprzęt. W ogrodowym oczku wodnym nie może zabraknąć filtra, który na bieżąco będzie usuwał zanieczyszczenia z wody i dodatkowo ją napowietrzał. Do oczyszczania większych zbiorników przyda się także lampa UVC, której zadaniem jest zabijanie szkodliwych bakterii. Dobrze utrzymane oczko wodne to idealne środowisko dla prawidłowego rozwoju roślin i zwierząt. Nie wydziela też nieprzyjemnego zapachu i jest piękną ozdobą każdego ogrodu. Można je także połączyć z fontanną. Nie tylko zapewni to dodatkowe walory estetyczne,  ale też korzystnie wpłynie na jakość wody. Najlepiej sprawdzą się w tym celu fontanny kaskadowe lub pojedyncze dysze, zainstalowane w oczku. Możemy też zdecydować się na figurę, jednak trzeba pamiętać, ze dekoracja tego typu będzie wymagała mocniejszego ciśnienia wody.