Blog Panoramy Firm

Jak zrobić i pomalować meble ogrodowe?

2019-07-17
meble ogrodowe

Meble ogrodowe, zamiast kupować, można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Do stworzenia stylowych ław, stolików, krzeseł i siedzisk wystarczą jedynie palety. Drewno wysokiej jakości jest twarde, wytrzymałe i naturalne, co wpłynie na wartość umeblowania. Wystarczy tylko odpowiednia technika. Z naszego poradnika dowiesz się, jak własnoręcznie zrobić sprzęt do ogrodu.

Jakie zestawy ogrodowe można stworzyć z palet?

Meble z drewna przybierają różne formy. Meble ogrodowe z palet to przede wszystkim krzesła i najrozmaitsze modele siedzisk. Do ich przygotowania należy jedynie nabić na siebie dwie palety. Wówczas będzie można otrzymać wysokość 30 cm. W ten sposób uzyskuje się idealny stolik do ogrodu. Blat wykonuje się natomiast poprzez uzupełnienie miejsc między deszczułkami listwami. Powstałą konstrukcję rozbudowuje się o następne części. Postawiona do góry i przybita z tyłu paleta będzie praktycznym oparciem dla siedziska lub fotela ogrodowego. Ukazany spód palety z nabitymi pod poprzeczki dodatkowymi listwami pozwoli stworzyć nowoczesne skrzynki dla roślin. Zaleca się wcześniejsze uszczelnienie ich folią. Dopiero wtedy można wypełnić je ogrodniczym podłożem.

Jak zbudować meble ogrodowe z palet?

Meble tarasowe wpływają na komfort spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zestawy ogrodowe można stworzyć w prosty sposób. Komplet kanap z palet własnego projektu będzie stanowić oryginalną ozdobę tarasu. Wystarczy tylko wykonać następujące kroki:

  • Przeciąć na dwie równe części wzdłuż prostej listwy szeroką na 80 cm paletę. Następnie ułożyć na siebie dwie palety. Będą tworzyć dobrą podstawę do dalszego cięcia.
  • Przymocować oparcie na wierzchu konstrukcji.
  • Połączyć dwiema długimi listwami poszczególne części. Otrzymuje się je poprzez wybicie desek z palet i docięcie ich na właściwą długość.
  • Przyśrubować zainstalowane listwy w równych odstępach z tyłu podbudowy.
  • Dołączyć oparcie do siedziska. Pozwoli to sprawdzić, czy dane elementy do siebie pasują.
  • Drewno w surowej postaci trzeba oszlifować za pomocą papieru ściernego. Używa się do tego grubego, a następnie drobnego papieru. Szlifuje się przede wszystkim ostre krawędzie. Ze spodu deszczułek powinno się za to usunąć korę.

Jak pomalować meble do ogrodu?

Do pomalowania drewna potrzebny będzie specjalny pędzel z włosia. Umożliwi on precyzyjne wtarcie środka. W przypadku nowego pędzla należy go wcześniej oczyścić z pyłu i włosków. Najlepiej użyć do tego papieru ściernego. Drewno pokrywa się najpierw chroniącym przed owadami i grzybami impregnatem, potem lakierobejcą. Lakiery do drewna, impregnaty, oleje i farby zabezpieczają drewno przed wilgocią i promieniowaniem UV. Pozwalają również na otrzymanie matowego lub połyskującego wykończenia. Przed składaniem nakłada się jej jedną warstwę, potem drugą tzw. dekoracyjną. Po zaaplikowaniu pierwszych warstw trzeba odłożyć części do wyschnięcia na ok. 2-4 godziny. Po wyschnięciu można je zamontować. W celu zmatowienia i odpylenia powierzchni zaleca się przeszlifowanie ich drobnym papierem ściernym.

Gdzie kupić meble ogrodowe?

Wykonanie krzeseł ogrodowych czy innego wyposażenia wymaga czasu oraz odpowiednich narzędzi i środków. Zamiast samodzielnej renowacji umeblowania lub ich tworzenia, można skorzystać z szerokiej oferty sklepów. Polscy producenci mebli proponują bogaty wybór zestawów ogrodowych.

Klasyczne meble do ogrodu pozwalają stworzyć miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Można je znaleźć w sklepach meblarskich stacjonarnych lub internetowych. Warto skorzystać również z opcji stworzenia ich na zamówienie.