Jaka pościel będzie najlepsza dla dziecka?

Materiał partnera
2019-07-18

Niezależnie czy wybieramy pościel dla noworodka, kilkulatka czy nastolatka powinna ona spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim powinna być wykonana z naturalnych tkanin, spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa i zapewniać komfort podczas snu. Jeśli jesteś właśnie na etapie wyboru pościeli dla dziecka, podpowiemy ci czym się kierować przy jej wyborze.

Materiał, wypełnienie i wykończenie kompletu

Najczęściej spotykana pościel dziecięca wykonana jest z włókien bawełnianych. Wybierana jest ze względu na szereg pozytywnych cech, które mają wpływ na dobry sen dziecka. Pościel bawełniana jest higroskopijna, nie uczula, nie rozciąga się, dobrze przewodzi ciepło i się nie elektryzuje. Wykonana z flaneli, jest miękka, trwała i dobrze przewodzi ciepło, dlatego idealnie nadaje się na zimę. Na lato nada się bawełniana lub jedwabna satyna bądź lniany albo bawełniany batyst. Pościel z kory można stosować cały rok, nie gniecie się i jest tania. Dostępna jest też pościel z adamaszku, perkalu i dżerseju. Na komfort snu dziecka składa się nie tylko dobrej jakości materiał, z jakiego wykonana jest poszewka na kołdrę i poduszkę. Równie ważne jest wypełnienie pościeli. Może być syntetyczne. Na jego korzyść przemawia to, iż jest antyalergiczne i antystatyczne (nie zbiera kurzu). Pościel z takim wypełnieniem jest lekka i miękka. Możesz wybrać także pościel wypełnioną pierzem albo puchem. Puchowa jest lżejsza i lepiej przewodzi ciepło. Niestety, ani jednak ani druga nie nadaje się dla alergików. Jeśli twoje dziecko jest uczulone na roztocza, możesz kupić pościel wełnianą, która, dzięki zapewnieniu dobrej wentylacji oraz świetnemu utrzymaniu ciepła nadaje się do stosowania przez cały rok. Na bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania pościeli kluczowy wpływ ma jej wykończenie. Solidne i starannie wykonane szwy dają gwarancję trwałości kompletu, jak też sprawiają, że jej powierzchnia jest gładka i nic nie będzie uwierać ani przeszkadzać podczas snu. Ważny jest rodzaj zapięcia. Najbardziej praktyczny jest suwak, który stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie przed dostaniem się do wypełnienia kurzu i drobnoustrojów.

Dla malucha istotny jest także wygląd pościeli. Bohaterowie z ulubionych bajek, motywy roślinne, zwierzęce oraz kolorowe i wyraziste wzory zachęcą dziecko do spania w swoim łóżku. Dla młodzieży idealna będzie pościel o nowoczesnym designie. W różnego rodzaju pościel, zarówno dla najmłodszych, jak też trochę starszych, możesz zaopatrzyć się w sklepie Kora. Znajdziesz tu tekstylia do domu: pościel, prześcieradła, ręczniki i koce, jak też tekstylia hotelowe i restauracyjne oraz artykuły rehabilitacyjne (kołnierze ortopedyczne, kliny i wałki rehabilitacyjne czy materace przeciwodleżynowe).

Rozmiar pościeli dziecięcej

Rozmiar pościeli jest przede wszystkim uzależniony od wzrostu i wieku dziecka. Dla  noworodków wystarczy pościel w najmniejszym rozmiarze, która nadaje się do kołyski i do wózka, ale większość rodziców ja pomija i kupuje pościel do łóżeczka. Ta dostępna w rozmiarze 80x100 cm jest przeznaczona dla dzieci od 0 do 2 lat. Nieco większa, 100x135 cm dedykowana jest dzieciom od dwóch do pięciu lat. Potem można wybrać pościel w rozmiarze 140x200 lub 160x200 cm. W przypadku pościeli łóżeczkowej poszewki na poduszki mają wymiary 40x60, a dla większych dzieci 70x80 cm.  Na początek wystarczy zaopatrzyć się w dwa lub trzy komplety pościeli. Potem warto tą liczbę zwiększyć do czterech lub pięciu kompletów.

Opracowanie artykułu:

Kora Sp. z o.o.

36-046 Zgłobień 346a podkarpackie
e-mail
www
telefon