Jaki przenośny klimatyzator jest najlepszy do mieszkania? Cechy, opinie i montaż

2019-11-05

Przenośna klimatyzacja cieszy się szczególną popularnością u właścicieli mieszkań i domów. Do zalet tego typu urządzeń należy nie tylko termiczny komfort, ale też różnorodne funkcje i wygodna instalacja. Z naszego poradnika dowiesz się, jaki model wybrać. Czym się cechują przenośne konstrukcje i jak wygląda ich montaż? Czy do ich instalacji potrzebna jest specjalna zgoda?

Czym się cechują przenośne klimatyzatory? Klasyczny podział 

Tzw. kompaktowe klimatyzatory to urządzenia niestacjonarne. Dzięki mobilności spełniają się w pomieszczeniach, które wymagają dopasowanych modeli. Zaliczają się do nich klimatyzatory monoblokowe. Ich praca polega na odprowadzaniu ciepłego powietrza przy użyciu maks. dwóch specjalnych rur. Warunkiem jest zainstalowanie ich w pomieszczeniu z oknami. Tego typu domowy klimatyzator wewnętrzny wyróżnia się jednolitą obudową. Co ciekawe, klimatyzacja przenośna może być okienna lub przestrzenna. Mobilne modele są wygodne w montażu, ponieważ nie wiążą się z żadnymi rearanżacjami. Natomiast stojący klimatyzator okienny musi być prawidłowo umieszczony np. na parapecie, oknie lub (rzadko) na ścianie. Alternatywę stanowią ekologiczne urządzenia ewaporacyjne. Ich praca opiera się na wykorzystaniu chłodnej wody do ochładzania panującego w pomieszczeniu powietrza. Zaletą tego typu modeli jest jego nawilżanie i oczyszczanie. Są jednak dużo droższe niż tradycyjne, które można spotkać w specjalistycznych sklepach.

Jak przebiega montaż?

Mały przenośny klimatyzator wymaga pomieszczenia z oknem. Jednak ekipa monterska może zaproponować inne wygodne rozwiązania. Coraz częściej fachowcy za pomocą specjalistycznych narzędzi wykonują w tym celu otwory w oknach lub w ścianach, aby dostać się do kanału wentylacyjnego. Pozwala to uniknąć wyłączenia się chłodzenia w przypadku otwarcia okna. Monterzy często uszczelniają je poprzez montaż kołnierza. Przy instalacji istotne jest także właściwe umiejscowienie konstrukcji. Jeśli model wymaga rury, powinna być zainstalowana prosto. Naciąganie, zginanie i łamanie nie jest wskazane. Po wszystkim specjalista podłącza sprzęt do prądu i włącza instalację. Dobry profesjonalista sprawdzi, czy na pewno wszystko poprawnie działa. Jeśli warunki mieszkalne pozwalają na zamontowanie urządzenia na zewnątrz np. na balkonie, warto zlecić jego instalację jeszcze przed latem. Rozpoczęcie prac przed upałami przyspieszy bardzo cały proces. Inaczej trzeba będzie czekać jeszcze przez kilka tygodni na realizację zlecenia.

Warto wiedzieć – dodatkowe informacje o instalacji sprzętu

Decydując się na klimatyzację w mieszkaniu, musisz pamiętać o uzyskaniu zgody na jej instalację. Pozwolenie jest w szczególności potrzebne do montażu zewnętrznej jednostki przenośnego klimatyzatora split na zewnątrz obiektu mieszkalnego. Zezwolenie otrzymasz od właściciela budynku. Niezamykany balkon to najlepsze miejsce na konstrukcję z co najmniej 2 powodów. Po pierwsze, jest estetycznym rozwiązaniem, a po drugie otaczające instalację ściany znacznie zmniejszą wytwarzany przez nią hałas. Samodzielne złożenie jest ryzykowne szczególnie w przypadku modelu typu split. Jeśli zależy Ci na prawidłowym zamontowaniu i gwarancji, skorzystaj z pomocy fachowca odpowiedzialnego za montaż klimatyzacji.

Wybór klimatyzatora pokojowego to inwestycja na lata. Przy jego zakupie trzeba uwzględnić takie parametry jak: metraż, nasłonecznienie, liczbę drzwi, okien oraz mieszkańców. Warto przy wyborze modelu poradzić się specjalisty. Opinie na temat przenośnych klimatyzatorów są różne. Do korzyści z ich instalacji zaliczają się łatwa obsługa i montaż oraz dodatkowe opcje np. wietrzenie czy suszenie powietrza. Składające się z kółek urządzenia są łatwe w przenoszeniu. Pozwalają też na regulację temperatury w kilku pokojach.