Producenci sprzętów AGD, w tym także lodówek i chłodziarkozamrażarek, nieustannie ulepszają swoje dotychczasowe, flagowe modele urządzeń lub opracowują zupełnie nowe technologie. Nie oznacza to jednak, że wykorzystywane komponenty są w pełni niezawodne. Nawet najnowocześniejsza lodówka ma swoje słabe punkty, które najczęściej ulegają awariom. Przedstawiamy je w poniższym artykule.

Nieprawidłowa regulacja temperatury

Przechowywanie produktów spożywczych w odpowiedni sposób determinuje ich przydatność do spożycia. Najważniejszy czynnik to między innymi właściwa temperatura, a za jej utrzymanie w lodówce odpowiada termostat. Na skutek nieprawidłowej eksploatacji sprzętu może on ulec awarii. Najczęstsze przyczyny to wkładanie gorących potraw tuż po ugotowaniu. W wyniku takich czynności lodówka będzie chłodzić słabiej, mocniej, nierówno bądź w ogóle. Niekiedy jednak za problemy z regulacją temperatury może być odpowiedzialna zużyta uszczelka drzwi, która przepuszcza do wewnątrz ciepłe powietrze z otoczenia. Ta część zamienna do lodówki na szczęście nie jest droga, a ponadto łatwo dostępna. Podobny budżet, w zależności od modelu naszego urządzenia, będziemy zaś musieli przeznaczyć na termostat.

Zbyt głośna praca chłodziarkozamrażarki

Należy pamiętać, że część odgłosów dochodzących z tego typu sprzętu AGD jest całkowicie normalna i związana z pracą między innymi sprężarki. Jest ona odpowiedzialna, podobnie jak na przykład w klimatyzacji, za sprężenie, a następnie rozprowadzenie czynnika chłodniczego. Niemniej jednak naszą czujność powinny wybudzić nietypowe bądź głośniejsze niż zwykle hałasy. Jeśli w tej sytuacji nie pomoże wypoziomowanie lodówki lub jej odsunięcie od ściany czy mebli kuchennych, może to właśnie wskazywać na uszkodzenie kompresora. Przyczyny awarii tego elementu są zbliżone do tych, które mają miejsce przy usterce termostatu. Niekiedy za takim stanem rzeczy stoi po prostu zużycie się jego poszczególnych komponentów.

Wszystkim niezbędnymi częściami potrzebnymi do naprawy dysponuje między innymi hurtownia Popularna z Warszawy. Poza głośną pracą urządzenia, inny objaw wskazujący na niesprawną sprężarkę, to nieuruchamianie się lodówki, mimo zapewnienia dostępu do zasilania i po uprzednim sprawdzeniu sprawności termostatu. W całkowitym uniknięciu lub chociażby zmniejszeniu ryzyka wystąpienia awarii, niezbędna jest prawidłowa eksploatacja urządzenia. Warto zatem przestrzegać wskazówek producenta, zamieszczonych w instrukcji, jak również dbać o utrzymanie sprzętu w należytej czystości.