czas czytania: 2 min materiał partnera

Jakie firany są modne?

firany i zasłony

Firany to element wystroju, który wiele może wnieść do wnętrza. Dawniej uwielbiano wszelkiego rodzaju proste siateczki i koronki – dziś wszystko idzie w stronę najbardziej ekskluzywnych rozwiązań. Gładkie czy we wzory? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, poszukujących idealnej firany. I choć obie opcje są modne, warto wiedzieć, w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej!

Zwróć uwagę na tkaninę!

Rodzaj tkaniny jest nawet ważniejszy od jej wzoru.  Za najmodniejsze uważa się firany wykonane z wysokiej jakości materiału, który nie ulegnie zniszczeniu po kilku praniach. Jest to szczególnie ważne w przypadku firan gładkich, gdyż widać na nich nawet najmniejsze niedociągnięcia. Powinny być zwiewne, ale wystarczająco ciężkie, aby dobrze się układały. Gładkie firany są szczególnie polecane na duże okna w salonie oraz drzwi tarasowe, gdzie sięgają do ziemi. Ich wygląd jest delikatny, dlatego pasuje również do miejsc, które chcemy ożywić przy pomocy innych, ekstrawaganckich dodatków – obrazów, rzeźb lub unikatowych mebli. Firany z gładkiej tkaniny mogą być dodatkowo ozdobione kolorowymi zasłonami.

 

Wszelkie zdobienia będą dodatkową dekoracją. Firany haftowane lub koronkowe powinny być miękkie w dotyku, a nie szorstkie i sztywne, w przeciwnym razie nie będą dobrze prezentowały się w oknie. To doskonałe rozwiązanie do sypialni, zwłaszcza urządzonej w stylu klasycznym. Drugim pomieszczeniem, do którego są chętnie kupowane jest kuchnia. W niej występują najczęściej w formie króciutkich, dekoracyjnych zazdrostek.

Wzory drukowane – czy są jeszcze w modzie?

Niestety, era wzorów drukowanych już dawno przeminęła. Pasują one wyłącznie do pokoików dziecięcych, gdyż mogą być ozdobione przeróżnymi bajkowymi motywami. W przypadku pomieszczeń luksusowych, takich jak salon lub sypialnia, zdecydowanie powinniśmy ich unikać. Nie tylko prezentują się mało wyszukanie, ale ich jakość zwykle pozostawia wiele do życzenia. Firany z masowej produkcji często są z tanich materiałów i niewłaściwie wykończone. Już po kilku praniach będą nadawały się do wyrzucenia.

 

Obecnie styl firan zmierza w stronę rozwiązań ekskluzywnych. Chcemy, aby prezentowały się niczym rodem z królewskich komnat. Trudno jest znaleźć idealną firanę w popularnych sklepach, zwłaszcza kiedy okna mają niestandardowe wymiary. Polecaną alternatywą jest kupowanie firan na wymiar od producentów takich jak Studio Krawieckie Igiełka. W ten sposób można nie tylko wybrać rodzaj tkaniny i wzór, ale mamy pewność, że rozmiarowo będą one doskonale wpasowane w nasze okna.