Lubisz wypoczywać w otoczeniu natury? Zamień swój balkon w ogród. Jak to zrobić? Kluczową kwestią jest właściwe rozplanowanie dostępnej przestrzeni oraz dobór odpowiedniej roślinności. O tym, w co warto zainwestować opowiada Katarzyna Grzywacz, hodowca i producent kwiatów. Prowadzi własną działalność gospodarczą w Garbatce-Letnisko w województwie mazowieckim.

Czym kierować się przy zakupie kwiatów balkonowych?

Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki panujące na danej przestrzeni – jej położenie oraz stopień nasłonecznienia. Jedne kwiaty balkonowe należy sadzić w cieniu (hortensja, fuksja, begonia itp.), inne potrzebują dużych ilości światła, by dobrze się rozwijać (pelargonie, begonie etc.). O czym jeszcze należy pamiętać podczas urządzania przydomowego miniogrodu? Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „co wiem o uprawie roślin”? Jeśli nie masz dużego doświadczenia w tej kwestii, sięgnij po gatunki, które nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację i cechują się wysoką odpornością na choroby. 

Nie wiesz, jakie rośliny przetrwają na Twoim balkonie? Masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z ich uprawą? Poproś o wsparcie  profesjonalistów. Pomocą służy między innymi firma Kwiaty Balkonowe - Producent Katarzyna Grzywacz. Oferta przedsiębiorstwa jest skierowana do mieszkańców Garbatki-Letnisko i okolic. Obejmuje ona nie tylko usługi doradcze. Głównym profilem działalności wspomnianego podmiotu jest sprzedaż chryzantem, a także wielu innych roślin. Kwiaty występują w różnych odmianach i kolorach (żółtym, różowym, czerwonym, granatowym etc.). 

Jak wyeksponować rośliny na balkonie?

Zakup odpowiednich kwiatów to dopiero pierwszy krok na drodze do aranżacji wymarzonego ogrodu na balkonie. Trzeba jeszcze dać im stosowną oprawę. Zazwyczaj sadzi się rośliny w doniczkach lub skrzynkach wypełnionych ziemią. Przywołane rozwiązanie nie sprawdzi się jednak na przestrzeniach o niewielkim metrażu. Czy to znaczy, że tylko właściciele dużych tarasów mogą pozwolić sobie na stworzenie przydomowej oazy zieleni? W żadnym razie. Co zatem zrobić, gdy masz mały, ciasny balkon? Postaw na tak zwane ogrody wertykalne (pionowe), czyli instalacje roślinne montowane na ścianie. Jakie gatunki warto wykorzystać w tego typu kompozycji? Paprocie, fikusy, skrzydłokwiaty, bluszcze, pnącza oraz epifityczne storczyki, które można uprawiać w powietrzu, bez dostępu do tradycyjnego podłoża.