Zakup kuchni na wymiar to jednak z najpopularniejszych praktyk w ostatnich latach. Mało kto już decyduje się na kupno gotowego projektu, gdyż wszyscy chcemy wnętrze idealnie dopasowane do swojego domu i potrzeb. Podstawą właściwie wykonanej kuchni na wymiar jest oczywiście dobre rozplanowanie układu i ilości szafek. O czym powinieneś pamiętać, zlecając jej wykonanie?

Zabudowa – oszczędność miejsca!

Na samym wstępnie warto zaznaczyć, że projektowanie kuchni na wymiar umożliwia dopasowanie jej nie tylko do wielkości i kształtu pomieszczenia, ale też wymarzonych sprzętów AGD, takich jak lodówka, piekarnik lub płyta indukcyjna. Dawniej zajmowały one dodatkowe miejsce, dziś mogą być wkomponowane co do milimetra. Zamawiając meble na wymiar, należy przedstawić producentowi, jakie sprzęty chciałbyś w nich uwzględnić. Zabudowa to również sposób na maskowanie elementów, które nie pasują do klimatu wnętrza. Nowoczesne, dostępne w sklepach lodówki gryzą się z tradycyjnym designem? Nie ma problemu – możesz je ukryć!

Ile szafek i szuflad?

Ilość jest ściśle uzależniona od ilości miejsca, które mamy do zagospodarowania. Im więcej, tym lepiej, jednak należy pamiętać, aby kuchni nie zagracić. Zabudowanie szafkami całej przestrzeni wpłynie nie tylko na estetykę, ale też funkcjonalność pomieszczenia. Najlepszym sposobem jest wynotowanie sobie na kartce, na jakie przedmioty są Ci potrzebne osobne szafki. Wiele z rzeczy, które powszechnie są trzymane w kuchnie (np. bardzo duże garnki lub puste słoiki) mogą na co dzień być składowane w garażu, na strychu lub w spiżarni. Z pewnością przyda się osobne miejsce na: zastawę, sztućce, szklanki i kubki, artykuły sypkie, gadżety kuchenne, drobne sprzęty AGD itd.

Nietypowe rozwiązania

Zamawianie kuchni na wymiar jest polecane szczególnie w przypadku pomieszczeń nietypowych np. kiedy jest ona usytuowana na ostatnim piętrze i ilość miejsca ograniczają skosy oraz okna dachowe. Producenci tacy jak na przykład Meble DUDEK są gotowi na podjęcie każdego wyzwania. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest stosowanie obrotowych, okrągłych półek w szafkach narożnych, co zdecydowanie ułatwia korzystanie z nich i pozwala na wykorzystanie nawet trudno dostępnych przestrzeni.

 

Wbrew pozorom, zakup mebli kuchennych na zamówienie nie jest wcale taki drogi. Szczególnie jeśli decydujemy się na polskiego producenta, który ma indywidualne podejście do klienta. Ceny mebli zależą przede wszystkim od stopnia skomplikowania, wielkości kuchni, a także materiału, z którego chcielibyśmy, aby były stworzone.