czas czytania: 2 min materiał partnera

Jakie zalety posiada odkurzacz centralny?

odkurzacz centralny

Coraz więcej inwestorów decyduje się na zamontowanie instalacji centralnego odkurzacza. Takie rozwiązanie ma wiele niezaprzeczalnych zalet, szczególnie w przypadku alergików. Odkurzacz centralny pomaga utrzymać dom w idealnej czystości. Z jego wykorzystaniem pozbędziemy się roztoczy i kurzu. Dlaczego warto zdecydować się na jego zakup?

Jak działa odkurzacz centralny?

System odkurzacza centralnego nie jest specjalnie skomplikowany. Można nawet powiedzieć, że jest to najprostsza instalacja, jaką możemy spotkać w domu. Jej sercem jest jednostka centralna, która znajduje się w piwnicy lub w garażu. Oprócz tego odkurzacz centralny składa się z gniazd ssących, rozmieszczonych po całym obiekcie i rur, które umieszcza się w sufitach i podłogach. Odkurzacz centralny jest droższy niż odkurzacz tradycyjny. Mimo to odznacza się większą skutecznością i pozwala domownikom na zachowanie wzorowego porządku bez konieczności przenoszenia sprzętu z pomieszczenia do pomieszczenia. Wystarczy do tego tylko wąż, który podłączony zostaje do wybranego gniazda ssącego. Jego długość oraz ilość gniazd dostosowywana jest do potrzeb mieszkańców. Odkurzanie centralne eliminuje unoszenie się pyłów, co jest niemożliwe nawet w przypadku najnowocześniejszego odkurzacza tradycyjnego.

Zalety odkurzacza centralnego

Jak informuje specjalista z firmy Elemix, która zajmuje się sprzedażą i serwisem odkurzaczy centralnych-  instalacja tego typu sprawdzi się świetnie zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Największą zaletą odkurzaczy centralnych jest cisza podczas sprzątania. Docenią to zwłaszcza rodzice małego dziecka i osoby, które pracują w domu. Podczas sprzątania unikamy też dźwigania ciężkiego odkurzacza tradycyjnego. Jest to szczególnie istotne, kiedy nasz dom cechuje się sporą powierzchnią oraz kilkoma kondygnacjami. Za pomocą węża można dotrzeć nawet w najmniejszy zakamarek. Podczas korzystania z odkurzacza centralnego nie wzbijamy kurzu i nie uwalniamy do powietrza pyłu z jednostki centralnej. Zanieczyszczone powietrze odprowadzane jest na zewnątrz. Dom z instalacją odkurzacza centralnego jest idealnym środowiskiem do życia dla alergików. W odkurzaczach tradycyjnych odczuwalny jest spadek mocy wraz z zapełnieniem się worka na nieczystości, w przypadku odkurzacza centralnego nie ma takiego problemu. Pojemnik na śmieci wystarczy opróżnić kilka razy w roku. Dzięki zastosowaniu licznych akcesoriów- takich jak np. szufelka – sprzątanie jest proste, szybkie i nie wymaga nawet wyciągania węża. Taka instalacja zwiększa również wartość domu, co ma duże znaczenie przy jego sprzedaży.