Blog Panoramy Firm

Kiedy warto skorzystać z usługi profesjonalnej wyceny nieruchomości?

Materiał partnera
2019-06-13
Wycena nieruchomości

Wycena konkretnej nieruchomości może być z wielu względów bardzo trudna. Kłopoty z oceną stanu technicznego budynku czy działki, brak dostatecznej wiedzy w tym zakresie lub szereg innych czynników wpływa na to, że decydujemy się na profesjonalną wycenę nieruchomości. Warto wiedzieć, kiedy dokładnie takie rozwiązanie staje się doskonałą metodą na uzyskanie rzetelnej oceny obiektu lub np. działki.

Nieruchomość na sprzedaż

Sprzedaż konkretnej nieruchomości wiąże się z koniecznością wystawienia oferty z konkretną ceną. Nierzadko jednak sprzedający nie ma wystarczającej wiedzy na temat nieruchomości, a rynek wtórny nie zawiera podobnych budynków czy działek, co utrudnia laikowi wykonanie rzetelnej wyceny. W takiej sytuacji warto postawić na specjalistę, który będzie w stanie przeprowadzić dokładne oględziny i tym samym udzielić stosownych informacji na temat wartości konkretnej nieruchomości. Dotyczy to jednak nie tylko sprzedających – z usługi profesjonalnej wyceny skorzystać mogą bowiem także kupujący.

Jeżeli właściciel nieruchomości wystawionej na sprzedaż nie przeciwstawia się takim działaniom, to osoba zainteresowana nabyciem może zlecić realizację fachowej wyceny. Przeprowadzi ją Danuta Kluka, która tego typu usługi świadczy od wielu lat, co przekłada się na rzetelność wykonanych ekspertyz i opinii. Dzięki temu potencjalny kupujący może dowiedzieć się wielu informacji zarówno na temat stanu technicznego np. domu czy mieszkania, ale też kluczowych danych związanych ze statusem prawnym. Kiedy jeszcze warto zdecydować się na profesjonalną wycenę nieruchomości?

Rozwiązanie sytuacji spornych

Określenie wartości działki lub budynku jest nierzadko kluczowe przy kwestiach spornych. Dzieje się tak chociażby przy podziale majątku zastosowanym w trakcie postępowania rozwodowego, ale również w relacjach biznesowych między partnerami, którzy są np. współwłaścicielami danej nieruchomości. Rzetelna, zrealizowana w sposób profesjonalny wycena pozwala uzyskać dokładne informacje na temat wartości nieruchomości, co z kolei przekłada się na szybsze zakończenie sporu.

Wycena może być także przeprowadzona w sytuacji, gdy np. budynek uległ zniszczeniu wskutek zdarzeń losowych. W takiej sytuacji ekspertyza sporządzona przez doświadczonego specjalistę może być uwzględniona jako ważny materiał przy uzyskiwaniu odszkodowania od ubezpieczyciela. Kluczowe jest jednak zlecenie wyceny nieruchomości profesjonaliście, który będzie w stanie na podstawie swojej wiedzy oraz doświadczenia dokładnie oszacować wartość domu, obiektu przemysłowego, nietypowej konstrukcji czy działki.

Opracowanie artykułu:

Wycena nieruchomości Danuta Kluka

ul. Kotarbińskiego 13 A/5, 82-200 Malbork pomorskie
e-mail