Kominek w domu jest elementem nie tylko funkcjonalnym, ale przede wszystkim zwiększającym komfort i estetykę. Buduje się go przede wszystkim po to, by dawał przyjemne ciepło, ale też nadawał pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu jest to system wymagający odpowiedniej budowy. Co dokładnie wchodzi w jej zakres?

Właściwy rozmiar kominka

Kominek to specyficzne urządzenie grzewcze, które musi być przede wszystkim dopasowane do pomieszczenia pod względem rozmiarów. Palenisko nie może być zbyt duże, podobnie jak reszta całego układu. Spore wymiary kominka powodują jego nieprawidłowe działanie, które związane jest z zasysanym w trakcie spalania powietrzem z pomieszczenia. Warto zatem jeszcze na etapie projektowania kominka skonsultować ze specjalistą najważniejsze jego parametry, by uniknąć potem przykrego rozczarowania spowodowanego brakiem funkcjonalności.

Konieczne jest też dopasowanie konkretnego typu kominka. Może być on zarówno w formie otwartej, jak i zamkniętej. Osoby stawiające na estetykę z pewnością zainteresują się kominkiem otwartym, który zapewnia niezapomniane wrażenia i daje możliwość poczucia ciepła w sposób bezpośredni. W zależności od wyboru typu kominka, jego montażem muszą się zająć specjaliści, do których grona zalicza się firma Askom oferująca kompleksowe usługi w zakresie wykonywania kominków i nie tylko. Jak zatem wygląda całościowy montaż takiego rozwiązania grzewczego?

Odpowiedni montaż

Po podjęciu wszystkich niezbędnych decyzji i dokładnym przygotowaniu planu działania, fachowiec przystąpi do realizacji zlecenia, czyli montażu kominka. Konieczne jest wykonanie komina z przewodem dymowym, a także przygotowanie podłogi na spore obciążenie wynikające z masy całego kominka. Niezbędna jest też odpowiednia wentylacja, o czym będzie pamiętał specjalista zajmujący się montażem kominków w budynkach użytkowych. W zależności od wyboru typu kominka zastosuje on różne metody jego wykończenia.

Do obudowy można wykorzystać bowiem np. ceramiczne cegły, ale też betonowe bloczki. Warto również pamiętać o przewodzie wentylacyjnym, który musi zostać poprawnie wykonany w pomieszczeniu z kominkiem. Wraz z poprawnie przygotowanym przewodem dymowym zapewni on możliwość efektywnego odprowadzania spalin i zachowaniu pełnego bezpieczeństwa przy użytkowaniu kominka. Prace te nie należą do najprostszych i wymagają niekiedy ingerencji w elementy konstrukcyjne. Z tego względu montaż kominka w domu należy powierzyć wyłącznie sprawdzonemu specjaliście, który wykona prace terminowo i profesjonalnie.