Ekologiczne sprzątanie z użyciem bezpiecznych dla środowiska, naturalnych środków czystości to propozycja dla osób dbających o czystość i chcących poznać nowe sposoby czyszczenia. Metoda ta nie bez powodu staje się coraz popularniejsza. Pokochały ją zwłaszcza osoby, które aktywnie angażują się w ochronę środowiska. Z pewnością warto więc pomyśleć o zmianie nawyków. Dowiedz się, jakie korzyści wynikają z eko sprzątania. Poznaj najczęściej stosowane środki czystości oraz ich zastosowanie.

Jakie są zalety ekologicznego sprzątania?

Eko sprzątanie jest coraz bardziej rozpowszechnione z kilku powodów. Oto one:

 • przyjazność dla alergików – ekologiczne preparaty czyszczące nie wywołują reakcji alergicznych,
 • bezpieczeństwo dla środowiska,
 • nieszkodliwości – środki czyszczące nie zawierają w składzie szkodliwych substancji chemicznych,
 • dostępność i przystępne ceny – naturalne detergenty są niedrogie i bardzo łatwo dostępne.

Domowe ekologiczne środki czystości 

Tańsze, bezpieczne dla środowiska i skuteczne preparaty czyszczące, oferują także profesjonalne usługi sprzątające. Ekologiczne środki do czyszczenia domu to m.in.: 

 • Ocet

Zalecany do likwidacji kamienia, tłuszczu, osadu oraz nieprzyjemnych zapachów. Jak można go używać? Należy nasączyć nim ścierkę i pozostawić np. na patelni, na której zebrał się osad. Natomiast w przypadku kamienia w czajniku, trzeba zmieszać wodę z octem i zagotować (w stosunku 2:1). Kamień w pralce można z kolei usunąć, stosując mieszankę octu i sody oczyszczonej. Sporządzoną papkę nanosi się ją na uszczelki. Potem włącza się pranie, do którego dodało się octu. Roztwór może być również wykorzystany do mycia luster i okien. Wystarczy litr ciepłej wody i 2 łyżeczki kwasu octowego. Smug pozbędziemy się, wycierając je suchą szmatką z tzw. mikrofibry.

 • Soda oczyszczona

Ma właściwości czyszczące, usuwające brzydkie zapachy, zmiękczające (wodę) oraz likwidujące osady. Może być także wykorzystywana do namaczania przed praniem ubrań. Po dodaniu do ciepłej wody ½ szklanki sody ubrania należy moczyć w powstałej cieczy przez ok. 30 min. Nieprzyjemny zapach można zneutralizować, wsypując ½ szklanki roztworu np. na dno kosza na śmieci. Używając sody oczyszczonej, dobrze jest używać rękawiczek, ponieważ może podrażniać skórę.

 • Kwasek cytrynowy lub sok z cytryny

Używany do usuwania tłuszczu i kamienia. Cytryna lub kwas cytrynowy ma właściwości odświeżające i nabłyszczające, antybakteryjne i wchłaniające zapachy. Dlatego też mogą być stosowane jako odświeżacz powietrza i skuteczny środek do czyszczenia naczyń ze stali nierdzewnej. Kwas cytrynowy działa też jak wybielacz. Sprawdzi się także jako preparat czyszczący stopy żelazka.

 • Sól

Nadaje się do usuwania wyjątkowo uporczywych zabrudzeń. Należy w tym celu przygotować pastę z ¼ szklanki sody oczyszczonej, gorącej wody oraz 2 łyżeczek soli. Następnie na 5 minut aplikować ją na powierzchnie pokryte brudem. Właściwości higroskopijne soli umożliwiają  szybkie wchłanianie płynów. Można nią w szybki sposób wyczyścić plamy na ubraniu czy obrusie od czerwonego wina. Jest również odpowiednia do czyszczenia srebra. Wystarczy wsypać do plastikowego opakowania 2/3 soli i włożyć srebrne przedmioty, po czym potrząsnąć. Sól może także służyć jako wybielacz firanek, które powinny być namoczone w sporządzonym z niej roztworze. Należy zastosować 4 łyżki stołowe soli połączone z 3 l wody.

 • Czyszczenie parą

Działanie wysokiej temperatury działa zmiękczająco i usuwa niepożądane zabrudzenia np. z ubrań, wiąże kurz oraz posiada właściwości dezynfekujące. Najczęściej stosuje się w tym celu mopy parowe ze specjalnymi nakładkami pozwalającymi na mycie podłóg, szyb, luster czy osprzętu łazienkowego.

Usługi sprzątające. Jakie czynności wchodzą w zakres ekologicznego sprzątania? 

Profesjonalna firma sprzątająca używająca naturalnych środków czystości sprząta niemal wszystkie pomieszczenia. Obejmuje zatem takie czynności jak:

 • mycie luster,
 • polerowanie armatury,
 • wycieranie kurzu,
 • opróżnianie koszy na śmieci,
 • odkurzanie dywanów, wykładzin i podłogi,
 • mycie podłóg,
 • mycie i dezynfekcja umywalki, sedesu, kabiny prysznicowej czy bidetu,
 • neutralizacja nieprzyjemnych zapachów,
 • umycie: blatów, sprzętu AGD, podłóg, naczyń (lub ich wstawienie do zmywarki).

Ekologiczne sprzątanie z użyciem naturalnych środków czystości to idealna opcja dla osób, które dbają o środowisko i chcą zaoszczędzić pieniądze, które zostałyby wydane na drogie, a dodatkowo często szkodliwe preparaty czyszczące.