Jasne, przestronne i czyste wnętrze kuchni w stylu skandynawskim należy to najczęściej wybieranych rodzajów aranżacji. Projekt powinien zawierać zestaw mebli i prosty, a zarazem wygodny układ ich rozstawienia. Prostota zestawiona z dodatkami z drewna czy kamienia odpowiada za unikatowość stylu norweskiego lub szwedzkiego, które tworzą ten nowoczesny design.

Czym się cechuje styl skandynawski?

Za początki stylu skandynawskiego w architekturze uważa się wystawę w 1930 r. w Sztokholmie. Tematem ekspozycji było wzornictwo użytkowe. W jej trakcie po raz pierwszy ukazano projekty mebli i aranżacji, w których estetyka łączyła się z praktycznością. Właściwy rozwój przypadł dopiero 20 lat później. W północnej Europie zaczęto stosować naturalne materiały budowlane np. drewno. Design tego typu jest przede wszystkim sumą różnych krajowych stylów. Biel, naturalność i wygoda to główne podobieństwa. W Finlandii np. stosuje się kontrast bieli z czernią. W Szwecji natomiast dominują proste rozwiązania. W Danii popularna jest za to biel. Białe meble kuchenne wykonuje się z drewna lub kamienia. Stosuje się również takie tkaniny jak bawełna czy len.

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Planując wystrój, warto wiedzieć, że w skandynawskich kuchniach dominują jasne kolory. Oprócz białego często spotyka się szare i błękitne odcienie na ścianach i podłogach. Dodatkowo ściany mogą ozdobić skandynawskie tapety. Szare, grafitowe, białe i czarne w różne wzory, od zwierząt, po drzewa, rośliny czy figury geometryczne pozwolą optycznie powiększyć wnętrze. Podstawowe barwy bieli mogą być przełamane innymi naturalnymi kolorami, od fioletu po żółć. Taka kolorystyka pozwoli otrzymać efekt przejrzystości. Do tego będą pasować motywy w kwiaty i desenie w pasy lub kratę.

Kuchnie w stylu skandynawskim wymagają dobrego planu w kwestii zagospodarowania przestrzeni. Wybrane zestawy mebli kuchennych powinny się składać z potrzebnego sprzętu, który zostanie następnie tak rozmieszczony, by pozwalał na wygodne i komfortowe użytkowanie. Układ szafek i odpowiednia liczba szuflad powinna zapewniać funkcjonalność pomieszczenia. Pomocne w tym będą tworzywa: wiklina, metal, kamień, wełna, len czy drewno. Przy małym metrażu zaleca się układ w kształcie litery „L”. Centrum pomieszczenia będzie tworzył standardowy drewniany stół. Z kolei płyty MDF i drewno sheesham razem z układem w kształt litery „U” to propozycja minimalistycznego wnętrza, w którym przeważa biel.

Jak wybrać skandynawskie meble?

Ponieważ kuchnia w stylu skandynawskim zakłada wygodne rozwiązania, wybierając meble do kuchni, trzeba się kierować przede wszystkim ich funkcjonalnością. Prostota i minimalizm to główne kryteria wyboru. We wnętrzu powinny się znajdować tylko niezbędne sprzęty. W związku z tym lepiej wybrać szafki bez zdobień. Dopuszczalne są fronty z nieskomplikowanymi ramkami i drewniane wykończenia. W większości przypadków białe szafki zestawia się z blatami z drewna, najczęściej olejowanymi. Odpowiednikiem drewna może być kamień, który nada wnętrzu elegancji. W kwestii zabudowy kuchennej doskonale będzie się prezentować połączenie ustawionych wzdłuż ścian szafek z kredensem. Witryna z powodzeniem może być zastąpiona wiszącą półką z haczykami i drzwiczkami ze wstawką ze szkła budowlanego.

Kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim praktyczne rozwiązania i minimalistyczne, przestronne wnętrze. Efekt ten zapewniają naturalne tworzywa np. drewno czy szkło i jasne kolory zestawione z funkcjonalnym umeblowaniem. Odpowiednie oświetlenie np. pojedyncze wiszące lampki i układ wszystkich elementów stworzą nowoczesne i klimatyczne miejsce do gotowania i spożywania posiłków.