Zadbany trawnik stanowi niewątpliwe piękną dekorację każdej posesji. Jednak ,by tak właśnie było, należy poświęcić mu wiele godzin na odpowiednią pielęgnację i systematyczne koszenie. Nie każdy właściciel domku jednorodzinnego ma na to czas, ale każdy chce się cieszyć ładnie zagospodarowaną przestrzenią wokół budynku. Idealnym rozwiązaniem jest łąka kwietna. Dlaczego?

Niesamowita ozdoba każdego ogrodu

Wybierając się na wycieczkę poza miasto, bardzo często możemy natknąć się na zielone łąki, nietknięte ręką człowieka. Pełne polnych maków, chabrów i ziół pachną przepięknie i wzbudzają w nas bardzo nostalgiczne uczucia. Dodatkowo wyglądają jak z obrazka. Zazwyczaj próbujemy zabrać choć ich małą część do domu, tworząc bukiet polnych kwiatów, który następnie stawiamy w salonie. Tymczasem mało kto wie, że podobną łąkę kwietną możemy mieć tuż za oknem. Trend ten przywędrował do nas z Zachodu, gdzie zdobył ogromną popularność. Jest to świetny sposób na aranżację ogrodu, kiedy nie mamy zbyt wiele czasu, by się nim zajmować i kiedy lubimy, gdy to natura gra główne skrzypce na naszej parceli, choć tak naprawdę wszystko odbywa się w kontrolowany sposób. Łąka kwietna prezentuje się doskonale w ogrodach utrzymanych w stylu rustykalnym, klasycznym i nowoczesnym. Jest też łatwa do uprawy. Możemy ją wysiać zupełnie od podstaw na odpowiednio przygotowanym wcześniej gruncie lub wykorzystać w tym celu trawnik.

Różnorodność nasion kluczem do sukcesu

Łąka kwietna będzie wyglądać najbardziej naturalnie, kiedy będą na niej rosły różne gatunki roślin. Jak przekonuje pani Anna Kosińska- specjalistka od projektowania ogrodów i właścicielka firmy Kosia- warto zadbać o zakup mieszanki różnorodnych nasion, a jeszcze lepszym- ale też dużo trudniejszym w realizacji – rozwiązaniem jest zebranie ich samodzielnie. Naturalna łąka kwietna obfituje w koniczynę, łubin trwały, lucernę, maki i bławatka. Często można spotkać na niej krwawnik, niezapominajki i rumianek. Bezpośrednio przed wysiewem, nasiona dobrze jest pomieszać z piaskiem. Nie wolno ich zasypywać ziemią, tylko delikatnie wgnieść w podłoże. W pierwszym etapie wzrostu łąka kwietna będzie potrzebowała dużo światła i wilgoci, dlatego też warto pamiętać o regularnym podlewaniu.  Rośliny będą rozwijały się nierównomiernie i nie należy się tym przejmować. Każdy z gatunków będzie wzrastał w swoim tempie. Decydując się na tworzenie własnej mieszanki, nie warto kierować się jedynie wyglądem kwiatów. Musimy pamiętać o właściwych warunkach uprawowych, na które składają się: stanowisko słoneczne, właściwy rodzaj gleby, wysiew wprost do gruntu. Najlepiej, żeby kwiaty były jednoroczne, wtedy będą kwitły w bieżącym roku i przez długi czas. Reasumując, łąki kwietne to nie tylko wizualna ozdoba, ale i realne oszczędności pracy, czasu i pieniędzy. To także stołówka dla owadów i schronienie dla małych zwierząt. Więcej o kwietnych łąkach, a także innych, ciekawych roślinach i pomysłach, związanych z aranżacją ogrodu znajdą Państwo na stronie kosia.pl.