Legalna instalacja wodomierza

Materiał partnera
2019-10-14
Wodomierz domowy

Wodomierz to bardzo ważne urządzenie służące do pomiaru ilości zużywanej wody. Dzięki niemu wiemy, ile powinniśmy zapłacić za jej użytkowanie. Zbyt duże kwoty do zapłaty mogą być oznaką awarii wodomierza, dlatego istotna jest jego regularna wymiana. Regeneracja lub  wymiana licznika powinna odbywać się co 5 lat. Kto może przeprowadzić wymianę? W jakich przypadkach konieczne jest kupno nowego wodomierza?

Wymiana wodomierza

Działanie wodomierza jest legalizowane. Sposób użytkowania tego urządzenia oraz warunki wymiany są zawarte w  Prawie o Miarach, oraz Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych. Legalizacji wodomierza dokonuje się raz na 5 lat. Polega ona na określeniu, czy dany wodomierz działa prawidłowo. Zatem nie zawsze należy wykonać wymianę licznika. Zwykle wystarczy tylko regeneracja. W przypadku, gdy wodomierz faktycznie nie działa prawidłowo, konieczne jest skonsultowanie się z profesjonalistą. Firma Zetem specjalizuje się w wymianie wodomierzy oraz oferuje szeroki asortyment produktów z branży techniki grzewczej. Jeżeli należysz do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, to firma wymieniająca wodomierze może naprawić problem w każdym mieszkaniu. Licznik zostanie wtedy zaplombowany, a także – według uznania – może posiadać pasek antymagnetyczny. Nie poleca się montować wodomierza we własnym zakresie, gdyż łatwo jest w ten sposób zakłócić wynik pomiaru zużywanej wody, co jest niezgodne z prawem.

Kiedy należy zainwestować w nowy wodomierz?

Jeżeli wyniki pomiaru wody wzbudzają nieufny stosunek co do działania wodomierza, konieczne jest jego sprawdzenie. Może okazać się, że licznik nijako fałszuje uzyskane wyniki i należy go jak najszybciej wymienić. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest po prostu zużycie wodomierza. Niedokładna instalacja lub brak legalizacji licznika również może wpłynąć na wynik. Najczęstszą przyczyną jest jednak stan wody. Zazwyczaj, związki żelaza lub wapnia osadzają się na wewnętrznych elementach wodociągu, co prowadzi do zafałszowania pomiaru zużywanej wody. Z tych przyczyn legalizacja wodomierzy jest obowiązkowa. Warto pamiętać, że również nowy licznik powinien być poddany procesowi legalizacji.

Opracowanie artykułu:

Zetem Sp. z o.o. Technika grzewcza, wodomierze

ul. Radzionkowska 24, 42-622 Świerklaniec śląskie
e-mail
www