Połowę życia spędzamy na łóżku i dlatego też chcemy, aby było ono wygodne. Bogata oferta producentów i sklepów meblowych może przyprawić nas o zawrót głowy, jak więc się w tym odnaleźć? Odpowiednie dla nas łóżko musimy, krótko mówiąc, wybierać z głową – już wcześniej określić, czego oczekujemy i ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup. Poniżej radzimy, na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Drewniana podstawa

Wszystkie elementy łóżka mają znaczenie, zacząć jednak musimy od tego podstawowego, czyli stelaża. Ważny jest materiał, z którego jest on wykonany. Najczęściej spotykamy łózka drewniane, ponieważ są one uniwersalne. Drewno świetnie sprawdza się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych.

Jakość wykonania stelaża oraz ramy łóżka ma duży wpływ na naszą wygodę – to od ich konstrukcji zależy, czy łóżko nie będzie trzeszczeć, a materac odpowiednio leżeć. Doskonale wiedza o tym producenci, którzy poszczególne elementy zamawiają o doświadczonych specjalistów z branży stolarskiej. Wyroby z drewna tartacznego dla firm oferuje Kasper Lurka – zajmuje się on hurtową produkcją prostych drewnianych stelaży z drewna sosnowego, świerkowego i bukowego.

Te trzy gatunki drewna są doskonałym wyborem, jeśli chodzi o wyrób mebli. Sosna jest tania ze względu na częste występowanie w naszym regionie, a przy tym wytrzymała, sprężysta i łatwa w obróbce. Świerk cechują podobne zalety, a dodatkowo też jest podatny na łączenie klejem oraz dobrze reaguje na barwienie. Buk wykorzystywany jest rzadziej, chociaż jego wytrzymałość przewyższa wytrzymałość sosny. Każde z nich będzie jednak dobrym rozwiązaniem i nie pożałujemy, wybierając wykonane z jednego z nich łóżko.

Rozmiar i konstrukcja

Komfort naszego snu zależy w ogromnym stopniu od budowy łózka. Zwrócić musimy zatem uwagę na rozmiar oraz elementy konstrukcyjne, takie jak zagłówek.

Zbyt krótkie łóżko prowadzić może od powstania problemów zdrowotnych, dlatego też musi być ono dopasowane do naszego wzrostu. Zazwyczaj łóżka sprzedawane są w standardowych rozmiarach – 90x200 cm w przypadku jednoosobowego oraz 140x200, 160x200 lub 180x200 cm w przypadku podwójnego. Wybrane przez nas łóżko powinno mieć długość naszego wzrostu plus 25 cm. Jeśli chodzi o szerokość, 80 cm to absolutne minimum, lepiej jednak zdecydować się na większą, najlepiej 100 cm. Minimalna wysokość łózka natomiast to 40 cm. W przypadku, gdy standardowe rozmiary łóżek nie spełniają naszych wymagań, powinniśmy zlecić jego wykonanie w zakładzie stolarskim – pozwoli to nam uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z nieodpowiednich warunków.

Pod uwagę należy wziąć też wysokość zagłówka, ponieważ ma ona znaczenie dla naszej wygody, kiedy będziemy chcieli się o niego oprzeć na przykład, czytając książkę. Niesie ze sobą też walory estetyczne, a jego styl może służyć za ozdobę sypialni.

Miękki czy twardy materac

Materac musi być oczywiście dopasowany do wymiarów stelaża łóżka – inaczej będzie się przesuwał lub leżał krzywo, co na pewno nie będzie wygodne. Duże znaczenie ma również jego rodzaj.

Tu wybór zależy od pozycji, w jakiejś śpimy. Ci, którzy śpią na boku, potrzebować będą materaca, który dobrze podtrzyma ciało, dopasuje się do niego i utrzyma kręgosłup w prostej linii. Dobrze w tej roli sprawdza się materiał sprężynowy kieszonkowy lub lateksowy. Na więcej swobody pozwolić mogą sobie osoby sypiające na wznak.