Mycie okien oraz czyszczenie elewacji i kostki brukowej to wyczerpujące i wymagające czasu zajęcie. Często też efekty samodzielnego czyszczenia nie są zadowalające. Stosowane środki czyszczące nie usuwają w pełni zabrudzeń, a brak profesjonalnego sprzętu znacznie utrudnia przeprowadzanie czynności. Dlatego też warto znać sposoby profesjonalnego mycia elewacji, okien czy kostki brukowej, stosowanych przez serwisy sprzątające.

Mycie okien. Jak myć okna bez smug?

Profesjonalne usługi sprzątające nie wymagają posiadania specjalnych zezwoleń. Powierzchnie przeznaczone do mycia, znajdujące się na wysokości do 20 m nie wymagają zastosowania drabin, hydraulicznych przyrządów czy alpinistycznych metod. Mycie okien przeprowadza się z dowolną częstotliwością. W jego ramach wykonuje się czyszczenie:

 • okien i witryn sklepowych - metodą alpinistyczną (na wysokościach) i tradycyjną,

 • okien w domach rodzinnych i mieszkaniach,

 • witryn sklepowych - mycie całych witryn z ramami oraz czyszczenie szyb (przeprowadzane co tydzień),

 • okien w biurze - duże przeszklenia czyści się raz na 2 miesiące lub rzadziej.

Do specjalistycznego mycia szyb stosuje się profesjonalny sprzęt i specjalne środki czystości. Pozwalają one usunąć wszelkiego typu zabrudzenia i smugi. W efekcie powierzchnie są nieskazitelnie czyste i błyszczące.

Czyszczenie elewacji. Czym umyć elewację?

Elewacja budynku i jej wygląd są niezwykle ważne. Zaniedbanie jej czyszczenia sprawia, że szybciej się niszczy i ulega stopniowemu porastaniu m.in. glonami i pleśnią. Mycie elewacji przeprowadza się z zastosowaniem wysokociśnieniowego sprzętu oraz bezpiecznych dla środowiska preparatów. Należą do nich zarówno rusztowania i podnośniki, jak i skuteczne środki czyszczące i konserwujące.

Czyszczenie elewacji rozpoczyna się od oceny zanieczyszczeń oraz powodu ich powstania. Zwykle wpływa na to otoczenie obiektu. Wówczas możliwy będzie wybór najlepszego sposobu mycia, a także impregnacji. Dzięki temu elewacja budynku będzie zabezpieczona na wiele lat. Jej mycie składa się z następujących etapów:

 1. Oceny typu zabrudzeń: diagnoza przyczyny powstawania zabrudzeń. Brane są pod uwagę zarówno czynniki zewnętrzne czy zanieczyszczenia atmosferyczne, jak i glony, grzyby i pleśń.

 2. Ochrony obiektu i rozłożenia rusztowań (lub podnośników): okna i drzwi oraz roślinność zabezpiecza się i rozstawia podnośniki lub rusztowania, zależnie od miejsca i wyboru klienta.

 3. Czyszczenia elewacji hydrodynamicznie: do zabiegu przygotowującego elewację do malowania wykorzystuje się specjalnie wysokociśnieniowe myjki.

 4. Dezynfekcji: chemiczne odkażanie z użyciem specjalistycznych preparatów.

 5. Uzupełniania ubytków.

Zabieg czyszczenia kończy malowanie oraz impregnacja.  

Jak wyczyścić kostkę brukową? 

Do czyszczenia kostki brukowej używa się profesjonalnych wysokociśnieniowych urządzeń oraz stosownych środków do czyszczenia powierzchni. Kostka brukowa to najchętniej wybierany materiał, z którego tworzy się różnego rodzaju nawierzchnie. Dlatego też tak istotna jest jej regularna pielęgnacja. Podobnie jak w przypadku elewacji budynku, pozwala to na wpłynięcie na jej wygląd oraz wygodne użytkowanie. Mycie kostki brukowej najlepiej zlecić profesjonalistom, posiadającym profesjonalny sprzęt i preparaty, gwarantujące usunięcie każdego rodzaju zanieczyszczeń. Najczęściej zabrudzenia z kostki brukowej powstają w wyniku czynników atmosferycznych, wilgoci czy zanieczyszczenia powietrza. Specjaliści ponadto usuwają z kostki brukowej:

 • zaplamienia np. olejami czy farbami,

 • ślady opon,

 • zabrudzenia: spowodowane np. opadami atmosferycznymi,

 • inne, np. glony, mchy i porosty.

Po przeprowadzonej ocenie zabrudzeń dobierane są odpowiednie środki i narzędzia do ich usunięcia. W tym celu stosuje się myjki wysokociśnieniowe połączone z preparatami opierającymi się na działaniu kwasów. Dodatkowo przeprowadza się impregnację.

Do czyszczenia okien, elewacji i innych części budynku warto zatrudnić specjalistów. Stosowany przez nich sprzęt oraz preparaty usuną każdy rodzaj zabrudzeń oraz wpłyną korzystnie na ich wygląd i poprawią jakość ich użytkowania.