Rynek pierwotny wcale nie musi oznaczać idealnych i bezproblemowych mieszkań. Nawet w przypadku nowego budownictwa można spotkać niedociągnięcia, które psują komfort mieszkania. Od niepraktycznych projektów aż po błędy ekip budowlanych. Na co powinieneś zwracać szczególną uwagę, nim podpiszesz umowę i zostaniesz nowym właścicielem wymarzonego mieszkania?

Funkcjonalny układ pomieszczeń

Podstawowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, jest przede wszystkim wielkość i układ pomieszczeń. Przestrzeń powinna być dostosowana do Twoich potrzeb. Warto jeszcze przed zakupem zastanowić się, które rozwiązania najbardziej do Ciebie przemawiają:

  •     Salon łączony z kuchnią czy dwa osobne pomieszczenia?
  •     Ile osobnych sypialni potrzebujesz?
  •     Czy wystarczy Ci jedna łazienka, czy może potrzebna jest też dodatkowa toaleta?

Oglądając potencjalne mieszkanie, dobrze jest zwizualizować sobie w głowie, w jaki sposób można zaaranżować poszczególne pomieszczenia. Pamiętaj, że na drodze do umeblowania mogą stać takie przeszkody, jak kaloryfery, okna, wnęki lub inne niepraktyczne detale.

Estetycznie wykonane instalacje

Nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna lub gazowa wyklucza możliwość zamieszkania danego obiektu. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym mamy więc pewność, że będzie ona w pełni sprawna i bezpieczna. Nie dotyczy to jednak samej estetyki. Zdarza się, że instalacje są nieprawidłowo zamaskowane lub występują w szczególnie niepraktycznych miejscach, uniemożliwiając odpowiednią aranżację pomieszczenia. Błędy ekip budowlanych potrafią uprzykrzyć życie. Działający w branży specjaliści z firmy Dom4u podkreślają, że warto korzystać z usług deweloperskich, między innymi z tego właśnie powodu. Deweloperzy dbają o to, aby oferowane przez nich mieszkania były jak najwyższej jakości pod względem nie tylko bezpieczeństwa, ale również wszelkich walorów estetycznych. 

Dodatkowe udogodnienia

Ciekawymi dodatkami do mieszkania są przede wszystkim różnego rodzaju balkony, tarasy oraz ogródki. Obecnie posiada je większość mieszkań, jednak nadal można znaleźć oferty bez choćby niewielkiego balkonu. I choć są za nie naliczane dodatkowe opłaty, zdecydowanie potrafią podnieść komfort życia. Balkony lub tarasy to nie tylko strefa wypoczynku. Można na nich szybko wysuszyć pranie w słoneczne lub hodować rośliny i zioła. Warto rozejrzeć się również za udogodnieniami dotyczącymi całego bloku lub osiedla. Cenione na rynku są przede wszystkim zamknięte strefy strzeżone, które posiadają własne patio i place zabaw dla dzieci. Wielu osobom zależy również na możliwości wykupienia miejsca parkingowego na parkingu podziemnym.