Od setek lat podłogi drewniane cieszą się niesłabnącą popularnością. Są piękne, trwałe, bardzo długo zdobią pomieszczenia pod warunkiem, że są odpowiednio konserwowane. Jeden z zabiegów, który należy wykonywać regularnie, na przykład co kilka lat, to cyklinowanie. Zajmuje się nią firma Polski Parkieciarz z Milanówka. Czym jest cyklinowanie parkietu i jakie są jego zalety?

Co to jest cyklinowanie parkietu?

Podłogi nieodpowiednio utrzymane, użytkowane i zabezpieczone mogą być narażone na szkodliwe działanie wilgoci lub substancji drażniących. Wszystko to powoduje, że lakier z czasem odkleja się i pojawiają się pęcherzyki powietrza. Konieczne jest wówczas cyklinowanie. Nie zawsze oznacza to, że skomplikowana profesjonalna procedura wymaga jedynie wymiany drobnych pojedynczych elementów. Jednak gdy wady są poważne, konieczne jest przeszlifowanie powierzchni parkietu. Takimi pracami zajmują się profesjonalne firmy posiadające specjalistyczny sprzęt, na przykład Polski Parkieciarz z Milanówka. Na czym to polega?

Cyklinowanie to proces polegający na zeszlifowaniu warstwy uszkodzonego lakieru. Służy do tego specjalne urządzenie, które jest wyposażone w tarcze ścierne, a nazywa się cykliniarką. Zgodnie z ogólną zasadą podłogi drewniane należy cyklinować raz na kilka lat. Robi się to na parkietach, mozaikach, deskach podłogowych i schodach. Cyklinowanie można zastosować także na niektórych typach paneli podłogowych. Usunięcie wierzchniej warstwy lakieru daje: usunięcie przebarwień i uszkodzeń, wypełnienie niewielkich ubytków, wyrównanie powierzchni podłogi, zmienienie koloru parkietu, zabezpieczenie podłogi nowym lakierem lub olejem.

Jak zakonserwować parkiet?

Po cyklinowaniu przez firmę Polski Parkieciarz z Milanówka parkiet należy zakonserwować i zabezpieczyć. Czyste drewno, którego powierzchnia została przeszlifowana, prawdopodobnie szybko się zabrudzi. Bez odpowiedniej konserwacji posadzka nosiłaby ślady uszkodzeń, zabrudzeń i zarysowań już po kilku dniach użytkowania. Drewno ma strukturę higroskopijną, a wchłanianie z otoczenia wody jest pierwszym etapem wybrzuszania i pęcznienia. Stwarza to bardzo dobre środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. W związku z tym po wyszlifowaniu podłóg stosuje się jedną z dwóch metod – olejowanie lub lakierowanie. Olejowanie jest metodą ekologiczną i dająca bardziej naturalny efekt. Natomiast lakierowanie zapewnia dużą odporność na zabrudzenia.