Chcąc mieć obfite plony, zadbajmy o rośliny. Środki ochrony roślin, nawozy i opryskiwacze itp. produkty, są niezbędne do ich wzrostu. Musimy stosować sprawdzone sposoby zaprawiania nasion. Wykonanie inokulacji powinniśmy zlecić firmie, która gwarantuje prawidłowe, równomierne naniesienie preparatu wraz z komponentem polimerowym na powierzchnię nasion zapewniające przyczepność i ochronę bakterii.

Na czym polega zaprawianie roślin?

Zaprawianie nasion jest to zabieg mający na celu zniszczenie patogenów znajdujących się na powierzchni lub wewnątrz nasion oraz ochronę nasion przed zaatakowaniem ich przez owady, gryzonie lub ptaki, w czasie kiełkowania. Zaprawianie jest bardzo ważne z uwagi na zmniejszającą się z każdy rokiem, ilość wysiewanych na daną powierzchnię nasion. Dlatego musimy objąć ochroną każdą roślinę, już od początkowej fazy wzrostu. Oprócz przestrzegania zasad prawidłowej agrotechniki podstawową metodą ograniczania zagrożeń powodowanych przez szkodniki i grzyby chorobotwórcze na młodych roślinach jest zaprawianie nasion. Jest to najskuteczniejsza, najtańsza i najłatwiejsza metoda ochrony roślin przed agrofagami, mogącymi wystąpić zaraz po siewie.

Jak nanosić zaprawy na nasiona?

Bardzo istotnym czynnikiem pozwalającym maksymalnie wykorzystać zawarty w ziarnie potencjał ochronny, jest sposób nanoszenia zaprawy na nasiona. Powinniśmy pamiętać, że w zaprawie znajdują się również specjalne dodatki, takie jak np. polimery, ułatwiające właściwe przyleganie zaprawy do powierzchni nasion, a także ograniczające pylenie, podczas zaprawiania, pakowania i w końcu przy wysiewie nasion oraz odpowiednie pigmenty, nadające specyficzną barwę i połysk. Warto zaprawiać nasiona nitrozą, ponieważ preparaty zawierają żywe i wysoce aktywne szczepy bakterii brodawkowatych, które zostały wyizolowane z brodawek korzeniowych polskich roślin bobowatych (motylkowych). Szczepionki Nitraza zostały tak skomponowane, aby zapewnić długi okres trwałości żywych komórek bakterii, co umożliwia szczepienie (zaprawianie) nasion kilka tygodni przed terminem siewu.

Jakiej firmie zlecić zaprawienie nasion bakteriami?

Zaprawianie roślin powinniśmy zlecić firmie, która gwarantuje prawidłowe, równomierne nanoszenie preparatu na powierzchnię nasion zapewniające przyczepność i ochronę bakterii, takiej jak firma Obrol. Unikniemy czasochłonnego i często nieefektywnego zaprawiania nasion we własnym zakresie. Stosując odpowiedni nawóz ogrodniczy, musimy mieć dokładną wiedzę, na temat roślin, które sadzimy, żeby zastosować odpowiedni preparat. Innowacyjnym preparatem do oprysków roślin o trójkierunkowym działaniu jest Microplan, ponieważ dostarcza roślinie makro- i mikroelementów stanowiących podstawowy materiał budulcowy. Zawarte w nim aminokwasy w połączeniu z biologicznie czynnym ekstraktem pochodzenia organicznego, stymulują rozwój roślin i wielokrotnie zwiększają odporność na infekcje chorobami grzybowymi. Kolejnym polecanym środkiem jest Pest–Aut. Jest to środek do mycia i neutralizacji pozostałości pestycydów w opryskiwaczach oraz środek odkażający. Neutralizuje pozostałości środków ochrony roślin.

Czy warto stosować adiuwanty do ochrony roślin?

Stosowanie adiuwantów poprawia skuteczność działania wielu herbicydów i fungicydów, a ponadto przynosi korzyści finansowe związane z możliwością obniżenia dawek, stosowanych środków chwastobójczych i grzybobójczych. Jest kilka skutecznych środków. Jednym z nich jest Efectan 650 SL, który powoduje zatrzymanie kropel cieczy opryskowej, ogranicza jej wysychanie i zwiększa wnikanie substancji aktywnej do wnętrza rośliny zwalczanej. Innym jest T-Fungin 75 SL, który jest sprawdzony w uprawach rolniczych: pszenica, jęczmień, ziemniaki, ogrodniczych: ogórek, fasola, sadowniczych: jabłoń w zwalczania parcha jabłoni. Adiuwant olejowy nowej generacji Olstick 90 EC obniża napięcie powierzchniowe cieczy, powoduje jej zatrzymanie, pokrycie powierzchni i absorpcję do wnętrza rośliny zwalczanej. Olbras 88 EC jest olejowym środkiem na bazie kwasów tłuszczowych i stosowany w uprawach: kukurydzy, buraka cukrowego, zbóż, rzepaku, grochu i innych oraz Olmaks 92 EC, niemający toksycznego działania na organizmy zwierząt.