Zwykły i prosty ogród praktycznie ma każdy, kto posiada chociaż niewielkich rozmiarów działkę. Jednak stworzenie zielonego miejsca, które będzie jednocześnie bardzo atrakcyjne wizualnie, funkcjonalne oraz nie będzie wymagało zbyt dużych nakładów pracy  związanych z pielęgnacją to nie lada wyzwanie. Główną zasadą posiadania pięknego i wymarzonego ogrodu jest stworzenie dobrego planu i jego konsekwentna realizacja.

Proces planowania ogrodu

Zaletą poprawnie zaplanowanego ogrodu są nie tylko wysokie walory estetyczne, ale również prostota jego utrzymania. Ogród powinien współgrać z otaczającym go światem i być azylem dla jego właścicieli. Przed rozpoczęciem prac należy przemyśleć wiele kwestii dotyczących wymagań poszczególnych roślin, które chcemy posadzić we własnym ogrodzie oraz specyfiki klimatu w jakim mieszkamy, bowiem nie wszystkie rośliny będą rozwijały się prawidłowo w każdym klimacie. Zatem w jaki sposób połączyć własne upodobania i oczekiwania z zasadami dotyczącymi planowania ogrodów?

Najlepsze pomysły tworzą się w głowie, więc zanim przejdzie się do prac na działce, czy też pobiegnie do sklepu po nowe roślinki warto przemyśleć, jak ten zielony azyl ma wyglądać. Wszystkie pomysły najlepiej od razu na bieżąco spisywać na kartce. Pozwoli to na sprawdzenie, czy poszczególne elementy będą do siebie pasowały. Ponadto ogrody wymagają częstego modernizowania. Często po latach okazuje się, że posadzone drzewo urosło na tyle, że przysłania ozdobne krzewy i kwiaty i konieczne będzie jego przesadzenie bądź całkowite usunięcie. Zdarza się tak, że ogródek wymagał będzie np. rozkopania, ponieważ chcielibyśmy zamontować dodatkowe oświetlenie lub nawodnienie. Dlatego właśnie, aby uniknąć niespodzianek wszelkie prace związane z zakładaniem ogrodu warto rozpocząć od szczegółowego zaplanowania wszystkich składowych elementów. Ten plan bez problemu można wykonać samodzielnie na kartce papieru, w programie komputerowym lub też zlecić zadanie profesjonaliście. Firma Green Globe świadczy usługi polegające na projektowaniu i zakładaniu ogrodów.

Prace wykonawcze - tworzenie ogródka

W momencie, gdy mamy już zaplanowany podział stref w ogrodzie należy przemyśleć dobór odpowiednich materiałów. Elementy architektoniczne tworzące poszczególne miejsca np. do wypoczynku powinny współgrać ze stylem domu. Jednymi z najbardziej uniwersalnych surowców są kamień i drewno. Świetnie współgrają one z różnorodnymi stylami architektonicznymi.

Kolejnym krokiem podczas procesu tworzenia ogródka jest przygotowanie terenu. Miejsce to należy oczyścić z wszelkich chwastów oraz przekopać. Pozwoli to użyźnić glebę, dzięki czemu nowe rośliny oraz trawa będą lepiej rosły. Jeśli modernizujemy stary ogród może okazać się, że konieczna będzie wycinka bądź przesadzanie drzew. Jednak przed samym posadzeniem nowych roślin należy wykonać wszelkie instalacje wodne i elektryczne na całym terenie, co pozwoli uniknąć ponownego rozkopywania gotowego ogrodu w przyszłości. Następnie należy zająć się budowaniem elementów stałych takich jak altany, oczka wodne, wodospady. Dopiero po zakończeniu powyższych czynności można bezpiecznie przejść do sadzenia wybranych drzewek, krzewów i kwiatów. Rośliny sadzi się na samym końcu, w momencie, gdy ogród ma już określony wygląd. Uchroni to nas przed nieplanowanym przesadzaniem roślin.

Po zakończeniu budowy ogródka należy pamiętać, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja drzew, przycinanie i kształtowanie krzewów oraz koszenie trawników. Jednak jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu na prace ogrodowe warto zlecić ich wykonanie doświadczonemu ogrodnikowi.