Hiacynty są jednymi z najbardziej efektownych kwiatów wiosennych. Są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale również wspaniale pachną. Z umieszczonej w gruncie, w odpowiednim czasie cebuli wyrasta łodyga, która może się mieć nawet 50 cm wysokości. Na jej szczycie pojawia się okazały kwiatostan, złożony z wielu drobnych kwiatów, które na początku przypominają kształtem dzwon, a w fazie pełnego rozkwitu, przybierają kształt rozgwiazdy. Liście hiacyntów są wąskie, niższe od łodygi z kwiatami. Hiacynty występują w kilku kolorach, w kilkuset odmianach. Jak wybrać odpowiednią do swojego ogrodu?


Odmiany hiacyntów

Hiacynty generalnie dzielimy na cztery grupy: hiacynty holenderskie, rzymskie, miniaturowe i multiflora. Rośliny zaliczane do poszczególnych grup odmian różnią się między sobą wieloma cechami.


Hiacynty holenderskie

Jednymi z najpopularniejszych odmian są te należące do grupy hiacyntów holenderskich. Ich cechą charakterystyczną są gęste kwiatostany. Rozpoczynają kwitnienie już w marcu, a kończą około połowy maja. Ich kwiatostany osiągają około 30 cm wysokości. Swoje powodzenie zawdzięczają przede wszystkim bogactwu barw, w jakim występują. Możemy bowiem wyróżnić wśród nich odmiany kwitnące na biało (np.Carnegie,  L’Innocence i White Pearl), żółto (np. City of Haarlem), czerwono (Jan Bos), różowo (np. Pink Pearl, Splendid Cornelia, Anna Marie oraz Fondant), oraz najpopularniejsze fioletowo-niebieskie (np. General Köhler, Concord i Blue Jacket). Więcej o odmianach i cebulkach hiacyntów przeczytasz tutaj.


Hiacynty rzymskie

Są znacznie rzadziej spotykane niż te holenderskie, od których są niższe mniej więcej o połowę, osiągając wysokość 15-20 cm. Ich kwiatostany są delikatniejsze i mniej okazałe.


Hiacynty miniaturowe

Jak sama nazwa wskazuje, osiągają niewielkie rozmiary. Ich wysokość nie przekracza 10 cm, dzięki czemu idealnie nadają się do tworzenia kompozycji w doniczkach.


Hiacynty multiflora

Ich cechą charakterystyczną jest to, że z jednej cebulki wyrasta kilka pędów kwiatowych. Są niezwykle dekoracyjne i coraz chętnej uprawiane.


Jak wybierać cebule hiacyntów?

Ciekawostką jest, że kolor, jaki będzie miał kwiatostan hiacyntów, możemy rozpoznać po tym, jakie zabarwienie mają jego cebule. Te w jasnych kolorach wytworzą kwiaty białe lub żółte. Z czerwonych wyrosną natomiast fioletowe, niebieskie, różowe lub czerwone kwiatostany. Dostępna jest także odmiana kwitnąca na czarno.  Wybierając cebule hiacyntów do posadzenia w swoim ogrodzie, należy szukać tych największych i najbardziej dorodnych, ponieważ one wytworzą najbardziej okazałe kwiaty. Cebula jest bowiem organem magazynującym składniki pokarmowe potrzebne później roślinie do wytworzenia kwiatostanów. Kupując cebule hiacyntów, należy dokładnie się im przyjrzeć, unikając zakupu uszkodzonych lub noszących ślady pleśni, pomarszczonych, przesuszonych oraz kiełkujących. Jeśli panujemy ponowne umieszczenie w gruncie cebul, które wczesnej wykopaliśmy, należy systematycznie sprawdzać ich stan, aby jak najszybciej pozbyć się tych, które wykazują oznaki chorób. Dzięki temu unikniemy zainfekowania innych bulw. Zanim umieścimy je w gruncie, warto pamiętać o tym aby zabezpieczyć je środkiem grzybobójczym.