Remont domu to doskonała okazja, by całkowicie odmienić jego wygląd. Producenci materiałów budowlanych oferują rozmaite rozwiązania, które małym kosztem pozwalają stworzyć niepowtarzalną aranżację. Od pewnego czasu popularnością cieszą się tynki dekoracyjne. Czym są i w jakich wnętrzach się sprawdzają? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając poniższy artykuł.

Gdzie wykorzystać tynk dekoracyjny?

Nowoczesne wnętrza czerpią inspirację z naturalnych oraz minimalistycznych rozwiązań. Jednocześnie jednak stawiają na indywidualność. Coraz częściej decydujemy się na projekty mieszkań tworzone zgodnie z naszymi upodobaniami, zamiast korzystać z gotowej oferty producentów mebli materiałów wykończeniowych. Tynk dekoracyjny, zwany też tynkiem strukturalnym, pozwala w prosty sposób całkowicie odmienić charakter pomieszczenia, a przy tym jego możliwości są niemal nieograniczone. Przy jego użyciu powstają zarówno delikatne zdobienia, jak i silne, przyciągające uwagę elementy wnętrz.

Tynk ozdobny nie jest standardowym rozwiązaniem w aranżacji mieszkania. Zazwyczaj efektem prac wykończeniowych są idealnie gładkie ściany pokryte farbą lub tapetą. Tynk strukturalny natomiast to specjalna masa, która pozwala tworzyć różnorodne formy czy faktury na ich powierzchni. Ściany takie charakteryzują się nieregularną, niekiedy porowatą strukturą.

Tynk dekoracyjny jest przy tym wodoodporny, ale doskonale przepuszcza parę wodną, dlatego sprawdza się w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci takich jak kuchnia. Zazwyczaj jednak wykorzystujemy go w salonie, czyli najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu. Szerokie możliwości tworzenia wzorów sprawiają, że rozwiązanie to pasuje do wielu stylizacji. Decydującym czynnikiem będzie tu kompozycja – uważajmy, by na małej przestrzeni nie umieścić zbyt wielu dekoracji. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu umiarkowany minimalizm i ograniczenie dekoracji na ścianach.

Jak kłaść tynk dekoracyjny?

Już na etapie planowania remontu mieszkania powinniśmy zdecydować o rozwiązaniach, jakie chcemy zastosować. Powodem będzie tu przede wszystkim określenie kosztów prac i potrzebnych materiałów, jak i znalezienie firmy remontowej, która podejmie się wcielenia w życie naszych oczekiwań. Wybierzmy firmę, która w ramach swojej działalności oferuje wykonanie wszystkich prac remontowych, które mają być w naszym domu przeprowadzone. Zatem, jeśli cedujemy się na tynk dekoracyjny w salonie, wybierzmy ekipę, która tak jak Usługi Remontowe Tomasz Poliński, ma w tym zakresie doświadczenie.

Warto jednak wiedzieć, jak wygląda nakładanie tynku strukturalnego. Pierwszy krok polega tu na dokładnym wyczyszczeniu powierzchni ściany, zaszpachlowaniu wszelkich ubytków i innych zmian, które mogą zniekształcić efekt. Po zabezpieczeniu podłogi, ściana pokrywana jest specjalnym podkładem, na który nakładany jest odpowiednio przygotowany tynk ozdobny – ten proces będzie inny w zależności od rodzaju zastosowanego tynku.