Jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, zimne i zazwyczaj szare, tęsknimy za słońcem i ciepłem jego promieni. Brakuje nam zieleni i ferii barw, jaką raczą nas kwiaty w wiosenne i letnie miesiące. Gdy tylko mamy kawałek przestrzeni do zagospodarowania, stwórzmy sobie przy domu czy mieszkaniu przytulne miejsce, w którym wśród cudownych roślin będziemy mogli wypocząć, gdy tylko zatęsknimy za wakacyjnymi klimatami.

Oranżeria dawniej

Ogrody zimowe w dawnych czasach pełniły funkcję hodowli roślin egzotycznych, a ściślej cytrusów. Stąd nazywane były pomarańczarniami. Na ogół wznoszone były od strony południowej, dzięki czemu absorbowały najwięcej promieni słonecznych, niezbędnych do wzrostu roślin. Znajdowały się w parkach, pałacach, rezydencjach czy starych kamienicach. Z czasem zaczęły służyć jako miejsce spotkań z rodziną i gośćmi przy herbacie, czy też miejsce wypoczynku. W dużych obiektach odbywały się spektakle, zabawy oraz koncerty. Obecnie oranżerie budowane są przy hotelach, obiektach użyteczności publicznej, restauracjach. Ale każdy z nas może mieć ogród zimowy przy swoim domu, a nawet w mieszkaniu.

Ogród zimowy współcześnie

Z założenia oranżerie były nieogrzewane. Jedyne ciepło dawały promienie słoneczne. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym technologiom, jakie w swojej pracy stosuje m.in. firma ALUSUN ze Szczecina, w ogrodzie zimowym z powodzeniem można urządzić pracownię dla artysty, przestronny gabinet czy własną strefę wypoczynku. Alusan zajmie się wszystkim od zrobienia projektu ogrodu zimowego, po jego kompletne wykonanie. Oranżeria może być przedłużeniem domu lub mieszkania, dzięki czemu można zainstalować w niej ogrzewanie, np. podłogowe. To bardzo wygodna opcja, gdyż pozwala zaoszczędzić miejsce, które można przeznaczyć na ustawienie stolika albo komody. Warto tu pomyśleć o systemie przesuwnym do zabudowy. Ogród zimowy można w subtelny, ale jednocześnie bardzo nowoczesny sposób, odgrodzić od reszty domu czy mieszkania szklaną ścianą działową. Należy pamiętać, że znajdujące się tam rośliny muszą mieć odpowiednie warunki do życia. Zadbajmy zatem o optymalną temperaturę i wilgotność powietrza, podlewajmy rośliny regularnie, pielęgnujmy je, a odwdzięcza się pięknym wyglądem i zapachem. W ogrodach zimowych idealnie prezentują się wszelkie meble ogrodowe: wiklina, rattan i drewno  wspaniale będą współgrać ze znajdującymi się we wnętrzu roślinami. Wygodne sofy i fotele wyściełane miękkimi siedziskami wraz z kolorowymi poduszkami w towarzystwie puchatych koców będą kusiły swoją przytulnością, przyciągały i zachęcały do odpoczynku i relaksu. Do tego przyda się stolik kawowy, którego szklana tafla blatu doda wnętrzu dodatkowej przejrzystości. Oranżeria będzie idealnym kącikiem do czytania. Wystarczy ustawić regał z książkami, przytulny, nowoczesny szezlong w aksamitnym obiciu i kilka designerskich lamp stojących, które po zmroku dadzą wystarczającą ilość światła, by przy kubku aromatycznej kawy czy też gorącego kakao zagłębić się w historię bohaterów ulubionych powieści. Ze względu na dużą ilość światła słonecznego, jakie spowija oranżerię, jest ona świetnym miejscem na pracownię artystyczną. Jeśli ktoś z naszej rodziny maluje, rzeźbi, rysuje czy pisze, to będzie dla niego znakomite rozwiązanie.

Ogród zimowy jako niezależna budowla

Oranżerię można zbudować w ogrodzie jako odrębny budynek- swego rodzaju przeszkloną altanę, która poza ścianami posiada także przeszklony sufit. Wtedy dobrze by było doprowadzić do niej prąd. Można też zabudować część tarasu lub dobudować oranżerię do domu, tak by do niego przylegała. Tu świetnie sprawdzi się system oświetlenia Alusan, polegający na zastosowaniu liniowego oraz punktowego oświetlenia LED. Ciekawym pomysłem są ogrody zimowe w mieszkaniach. Tu można zlecić zabudowę  balkonu lub tarasu, w ten sposób przedłużając powierzchnię mieszkania, i urządzić tam przeuroczy zakątek do wypoczynku i przyjmowania gości. Jeśli posiadasz przy domu patio, ale nie chcesz go zabudowywać w całości, wystarczy jedynie solidna, ale estetycznie prezentująca się pergola

Pamiętajmy, że ogrody zimowe poza tym, że piękne i przytulne, powinny być także funkcjonalne. W oranżeriach położonych od strony południowej, latem ze względu na silne nasłonecznienie nie da się wysiedzieć, z kolei od strony północnej nie uraczymy ani jednego promienia słonecznego, więc będzie zimno i mało przyjemnie. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem umieszczenie ich od strony wschodniej, południowo – wschodniej lub zachodniej.  Zadbajmy o odpowiednią wentylację, najlepiej montując nawiewniki, okna, przesuwne ściany, np. bezramowe systemy przesuwne, albo system klimatyzacji. To bardzo ważne, by w środku nie zagościli intruzi w postaci grzyba i wilgoci.