Pianka poliuretanowa nie jedno ma imię

Materiał partnera
2019-06-05
Pianka poliuretanowa

Dobór odpowiedniej pianki poliuretanowej to prawdziwe wyzwanie dla niejednego domowego majsterkowicza. Na rynku możemy znaleźć szeroki asortyment gąbek tapicerskich proponowanych przez hurtownie tapicerskie. Na co zwrócić uwagę, by dokonać właściwego zakupu ?

Odkrywając przeróżne oblicza pianki tapicerskiej przyjrzyjrzmy się na początku w jaki sposób powstaje pianka pianka poliuretanowa?

Poliuretany to polimery posiadające wszechstronne właściwości fizykochemiczne, które można kształtować poprzez sposób ich wytwarzania. Przykładowo elastyczne pianki poliuretanowe uzyskuje się poprzez reakcję poliestrów lub polieterów z wodą oraz innymi substancjami pomocnicznymi (pigmenty, katalizatory, wypełniacze...) W przemysłowym procesie wytwarzania pianki wszystkie substancje ciekłe są dobrze wymieszane, a uzyskaną mieszaninę wylewa się na papierową formę. Dzięki reakcji chemicznej piana zmienia stan z ciekłego na stały. Bloki pianki zostają przeniesione do magazynu, w którym obserwujemy sieciowanie a także ostateczne dojrzewanie produktu.

Czy pianka poliuretanowa przepuszcza wodę ? By odpowiedzieć na to pytanie należy wyjaśnić czym jest pianka poliuretanowa otwarto czy zamkniętokomórkowa?
 
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa inaczej nazywana lekką jest zbudowana z większości z lekkich komórek umożliwiających jej oddychanie. Dzięki czemu para wodna znajdująca się w powietrzu, będąca wynikiem złej wentylacji, nie skrapla się na jej powierzchni i nie prowadzi do powstania pleśni. Z kolei pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa w swojej budowie zawiera co najmniej 90% zamkniętych komórek w zależności od przeznaczenia. Jest bardzo gęsta, charakteryzuje się dużą odpornością na zgniatania i małą paro przepuszczalnością.

W jaki sposób odpowiednio dobrać piankę tapicerską do mebli? Która idealnie sprawdzi się jako materac, a która gąbka będzie bardziej pasować do kanapy?

Przeglądając oferty licznych hurtowni tapicerskich, spotkamy się z przeróżnym oznaczeniami. Prawidłowa interpretacja nie jest wcale skomplikowana. Doskonale poradzi z nią sobie każdy majsterkowicz. Np. Pianka Tapicerska Gąbka Meblowa Wkład T3543 200x120x10cm

  • T oznacza, że jest to standardowa pianka tapicerska.
  • 35 oznacza gęstość gąbki (waga na m3, tutaj 35 kg/m3).
  • 43 oznacza sztywność, czyli ciśnienie z jakim pianka oddaje nacisk, tutaj 4,3kPa.
  • 200x120x10 cm to wymiar pianki (długość/szerokość/wysokość).

Warto tu przytoczyć następującą zasadę: im większa gęstość pianki, tym wyższa jej jakość i wytrzymałość. Pianki o gęstości 35kg/m3 czyli pianki T35, 40kg/m3 czyli T40 wykorzystuje są najczęściej jako pianki na materace, wypełnienie łóżek i kanap, wypełnienie siedzisk krzeseł i ław. Natomiast gąbki o gęstości 25kg/m3 (pianki T25) służą jako oparcia krzeseł, ław czy lóż klubowych. Czasami wybiera się je również jako materace i siedziska. Pamiętajmy, że sztywność nie zawsze odzwierciedla jakość pianki.

Opracowanie artykułu:

Trend TJ Sp. z o.o.

ul. Strzelecka 1, 45-525 Opole opolskie
e-mail
www