Pielęgnacja ogrodów – zakres prac, ceny i metody

2019-07-09

Właściwie zaplanowana aranżacja ogrodu umożliwia relaks na świeżym powietrzu. Do jej stworzenia należy się jednak odpowiednio przygotować. Często wiąże się to ze skorzystaniem z pomocy specjalistów. Podstawą utrzymania działki w dobrym stanie jest przede wszystkim właściwa pielęgnacja. Co wchodzi w jej skład i ile kosztują związane z nią usługi ogrodnicze?

Na czym polega pielęgnacja ogrodów?

Nowoczesny ogród przed domem wymaga odpowiednich zabiegów. Jego utrzymanie wiąże się nie tylko z przyjemnością cieszenia się efektami, ale także sporą ilością pracy, którą należy w to włożyć. Skrupulatność, cierpliwość i obszerna wiedza to podstawa. Opieka nad roślinami to nie tylko koszenie i podlewanie, ale także przycinanie i nawożenie. Na zabiegi pielęgnacyjne wpływa nie tylko gatunek roślin i ich podatność na choroby, ale także pory roku. Podstawę pielęgnacji ogrodów stanowi zawsze odpowiednie przygotowanie obszaru, ulepszenie zdrowotności gleby, wybór roślin oraz zaprawienie żyzną ziemią dołków. Dopiero potem należy przystąpić do podlewania i odchwaszczania. Są to czynności szczególnie ważne w pierwszych miesiącach od założenia działki. Dlatego też początkujący ogrodnik powinien się zaznajomić z dostępnymi na rynku poradnikami. W innym przypadku potrzebna będzie pomoc projektanta.

Co wchodzi w zakres pielęgnacji ogrodów?

Utrzymanie ogrodu trwa w zasadzie przez cały rok. Usługi ogrodnicze zajmują się nie tylko pielęgnacją, ale też konserwacją tworzącego działkę wyposażenia, a więc mebli, dodatków czy instalacji: elektrycznych, wodociągowych lub kanalizacyjnych. Toteż podstawowe prace ogrodnicze zawierają:

  • Nawadnianie. Wiele firm ogrodniczych oferuje w tym celu specjalne automatyczne systemy,
  • Zabiegi obejmujące trawniki. Koszenie, nawożenie, aerację (napowietrzanie gleby), grabienie i wertykulację (cięcie darni w pionie),
  • Nawożenie. Drzew, krzewów i bylin,
  • Odchwaszczanie. Rabat za pomocą specjalnych narzędzi,
  • Ochronę roślin. Szczególnie ważna w okresie zimowym. W tym celu stosuje się metody: zapobiegawcze, fizyczne, biologiczne, chemiczne oraz bezpośredniego zwalczania.
  • Wycinkę. Alpinistyczną i standardową drzew,
  • Cięcia. Odmładzające i prześwietlające oraz formowanie roślin. Prace te wpływają na ich stan oraz kwitnięcie, a także uzyskanie pożądanych rozmiarów i kształtów.
  • Zwalczanie szkodników. Z użyciem skutecznych środków chemicznych,
  • Przesadzanie roślin. Do gruntu lub roślin doniczkowych.

W zależności od pory roku istotne jest również regularne ściółkowanie i wzbogacanie gleby, usuwanie przekwitłych elementów roślin i okrywanie ich w zimę, przycinanie trawnika czy sprzątanie liści. Dlatego też wszelkie zabiegi wymagają prowadzenia kalendarza prac.

Ile kosztuje utrzymanie ogrodu?

Cennik pielęgnacji ogrodów jest zależny w większości przypadków od rozległości terenu. Im większa przestrzeń aranżacyjna, tym większe związane z tym koszty. Co ciekawe jednak im większy metraż, tym bardziej atrakcyjne ceny proponują zajmujące się pielęgnacją ogrodu firmy. Często umożliwiają one korzystne dla obu stron negocjacje. Wszystko ma jednak związek z wykorzystanymi materiałami, roślinami oraz dodatkowymi systemami i instalacjami.


Utrzymanie dobrego stanu działki wymaga wiele wysiłku. Dlatego też zamiast samodzielnych robót, lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca. Wówczas będziemy mieć pewność, że ogród będzie otoczony odpowiednią opieką.