Podstawowe informacje o domofonach i wideodomofonach

Materiał partnera
2019-10-11

W celu zabezpieczenia naszego domu stosujemy różnego rodzaju zabezpieczenia. Systemy alarmowe, monitoring, bramy oraz drzwi są skutecznym sposobem na powstrzymanie nieproszonych gości, ale problemem staje się zapewnienie dostępu dla domowników czy gości oczekiwanych. Na pomoc przychodzą nam domofony oraz ich bardziej zaawansowani technologicznie kuzyni, czyli wideodomofony. Co warto wiedzieć o tych systemach kontroli dostępu?

Domofony w domach, mieszkaniach i biurach

Domofony stosowane są w blokach mieszkalnych już od wielu lat, a aktualnie znajdziemy je niemal w każdym domu, mieszkaniu czy budynku biurowym. Głównym celem domofonów jest identyfikacja osób próbujących dostać się do danego budynku. Używanie domofonów niesie za sobą wiele korzyści. W przypadku domu jednorodzinnego możemy otwierać bramę przychodzącym gościom bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli posiadamy mieszkanie w bloku, domofon pozwoli nam zidentyfikować osoby próbujące dostać się do budynku.

Domofon możemy uzupełnić o różnego rodzaju zamki cyfrowe czy karty dostępu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku budynków, do których dostęp zapewniony musi mieć liczne grono osób. W takim przypadku wystarczy ustalić odpowiedni kod dostępu do zamku szyfrowego lub wyrobić karty dostępu. Na rynku dostępne są domofony:

  • Analogowe – są to bardzo proste domofony. Kaseta bramowa posiada mikrofon, głośnik oraz przyciski służące do połączenia się z wybranym lokalem, natomiast w mieszkaniu znajdziemy zazwyczaj słuchawkę oraz przycisk służący do otwierania bramy lub drzwi;
  • Cyfrowe – są oparte na technice mikroprocesorowej. Kaseta bramowa posiada klawiaturę, przy pomocy której można wybrać numer lokalu lub wprowadzić kod otwierający zamek, a w mieszkaniu znajduję się słuchawka i przyciski do otwierania drzwi lub bramy.


Instalacja domofonu wymaga odpowiednich narzędzi oraz umiejętności, dlatego, jeśli chcemy mieć sprawnie działającą instalację domofonową, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się montażem instalacji elektrycznych.

Nowoczesny system kontroli, czyli wideodomofon

Dla tych z nas, którym nie wystarczy weryfikacja głosowa osób chcących dostać się na teren posesji, idealnym rozwiązaniem jest wideodomofon. Dzięki wbudowanej w domofon kamerze możemy na żywo widzieć, kto znajduje się przy urządzeniu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli musimy zweryfikować tożsamość osoby próbującej dostać się na naszą posesję - czy też do budynku, a sam dźwięk jest do tego niewystarczający. Używając wideodomofonu, mamy stałą możliwość obserwacji osoby, z którą rozmawiamy. Nowoczesne wideodomofony posiadają małe kolorowe wyświetlacze LED.

Często wykorzystywanym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa budynku czy posesji wyposażonych w wideodomofony jest montaż monitoringu i różnego rodzaju systemów alarmowych. Wideodomofony są stosunkowo skomplikowanymi urządzeniami, a prawidłowe podłączenie wideodomofonu jest kluczem do jego sprawnego działania.

Jaki system wybrać?

Decydując się na montaż domofonu analogowego, cyfrowego, czy też wideodomofonu, powinniśmy zwrócić uwagę na zadania, jakie ma spełniać. Jeśli brama naszej posesji znajduje się w miejscu dobrze widocznym z domu, wystarczającym rozwiązaniem powinien być prosty domofon analogowy, ale jeśli z powodu np. roślinności widoczność jest ograniczona, warto zastanowić się nad montażem wideodomofonu. W przypadku budynków posiadających dużą liczbę lokali najlepszym rozwiązaniem będzie domofon cyfrowy, w którym nie musimy przeznaczać dodatkowej przestrzeni na oddzielny przycisk oznaczający konkretny lokal.

Niezależnie, na jaki typ domofonu się zdecydujemy, montażem, tak samo jak w przypadku każdej instalacji elektrycznej, powinni zająć się profesjonaliści. Korzystając z usług takich firm jak Elektro Energ, mamy gwarancję, że wszystkie prace monterskie zostaną wykonane w solidny sposób i nie będziemy musieli się martwić awariami spowodowanymi błędami w czasie instalacji.


Opracowanie artykułu:

"Elektro"

ul. Gdańska 11 a/8, 83-200 Starogard Gdański pomorskie
e-mail