Spośród wielu usług kominiarskich jedną z najczęściej wykonywanych prac jest uszczelnianie kominów. Brak wymaganej drożności i szczelności to ogromny problem, który staje się jednocześnie zagrożeniem dla użytkowników budynku. Z tego właśnie względu należy regularnie zlecać kominiarzowi prace związane z uszczelnianiem przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Uszczelnienie poprzedzone kontrolą komina
Zanim jednak mistrz kominiarski przystąpi do czynności w ramach uszczelniania komina, niezbędne jest przeprowadzenie kontroli. Badanie przewodów kominowych pozwala na szybkie i przede wszystkim skuteczne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w drożności oraz szczelności komina. Jego stan techniczny powinien być regularnie kontrolowany przez kominiarza, o czym powinni pamiętać wszyscy właściciele budynków wykorzystujących taki właśnie element do odciągania spalin powstałych w procesie generowania energii cieplnej.
W jaki sposób mistrz kominiarski jest w stanie wyeliminować zatem nieszczelność komina? Jeśli problem nie wymaga specjalistycznej interwencji w postaci całkowitej przebudowy przewodu kominowego, to rozwiązaniem może być jego szlamowanie. Usługę tę wykonuje w sposób profesjonalny Zakład usług kominiarskich Życie, który zapewnia profesjonalizm i rzetelność w tym zakresie. Wspomniane szlamowanie to nic innego, jak aplikacja specjalnej masy uszczelniającej. Zapewnia ona pożądaną trwałość i szczelność nawet w bardzo trudnych warunkach, czyli np. przy wysokich temperaturach. W jaki jeszcze sposób można uszczelnić komin?
Montaż specjalistycznych wkładów metodą uszczelnienia komina
Mistrz kominiarski po przeprowadzeniu kontroli stanu technicznego zlokalizuje źródło problemu z drożnością i nieszczelnością przewodu kominowego. Nieprawidłowości w zakresie odciągania spalin można wyeliminować za pomocą wspomnianego szlamowania, ale nie tylko. Kominiarze stosują także przy uszczelnianiu kominów specjalistyczne wkłady. Jednym z nich jest wkład kominowy, który przygotowuje się najczęściej ze stali, ale w użytku są również tego typu wkłady ceramiczne. Pełnią one funkcję tunelu, który gwarantuje właściwą cyrkulację spalin i tym samym ich bezproblemowe odciąganie.
Do usług kominiarskich w ramach uszczelniania przewodów kominowych zalicza się także montaż wkładu rozprężnego. Wkład ten po umiejscowieniu go w kominie pompuje się sprężonym powietrzem, co gwarantuje jego doskonałe dopasowanie do ścian przewodu kominowego. Zastosowanie takich metod pozwala odzyskać pierwotną, pożądaną i zapewniającą bezpieczeństwo użytkowników budynku szczelność i drożność komina, jednak prace związane z jego uszczelnieniem muszą być wykonane wyłącznie przez mistrza kominiarskiego, o czym należy pamiętać.