Obraz to niezwykła dekoracja, która ozdobia często ściany w naszych domach. Może całkowicie odmienić pomieszczenie lub nadać mu nowego charakteru. Warto wiedzieć, że często są to takie ważne rodzinne pamiątki, które odpowiednio zadbane, mogą cieszyć oko przez wiele lat. Ważna w przypadku obrazu jest odpowiednia rama, która ma zapewnić jego bezpieczeństwo oraz trwałość. Warto zatem dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego obramowania.

Co należy wziąć pod uwagę?

Rama przede wszystkim powinna być solidna i trwała. Dzięki temu zachowa swój piękny wygląd na długie lata. Najczęściej wybieranym surowcem do produkcji obramowania jest drewno, z uwagi na swoją wytrzymałość. Ma także uniwersalny wygląd, dzięki czemu nie zaburza często odbioru całego obrazu. Ważna jest zatem także spójność - gdy wybieramy ramę, powinna ona pasować do wyglądu konkretnego obrazu. Nie może ona odbiegać kolorystycznie od wybranego dzieła. Rama nie powinna wysuwać się na pierwszy plan i odbierać całą uwagę od obrazu - nie warto zatem wybierać bardzo kontrastowych połączeń.

Dobrze jest także wziąć pod uwagę grubość ramy, która powinna być dopasowana do rozmiarów danego dzieła. Jeśli mamy mały obraz, to zdecydowanie kiepskim pomysłem będzie wybór bardzo grubego obramowania - lepiej wtedy zdecydować się na ramkę o mniejszych wymiarach.

Warto także wiedzieć, że na rynku możemy znaleźć nie tylko ramy drewniane, ale także aluminiowe. Ich niewątpliwą zaletą jest duża stabilność oraz niewielka waga. Można je znaleźć w różnych kolorach. Warto wiedzieć, że wybierając czarną ramę podkreślimy graficzny charakter obrazu. Doskonale będzie pasować do minimalistycznego designu pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest kupno ramy białej, która doskonale sprawdzi się we wnętrzach bardziej klasycznych i stylowych. Powinna mieć zróżnicowany światłocień, aby nie zlewać się z otoczeniem. Innym pomysłem są ramy złote, srebrne i miedziane, które mocno eksponują granicę obrazu i doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Dlaczego warto oprawić obraz?

Warto przy wybieraniu ramki postawić na jej wysokość jakość wykonania. Dzięki temu będzie się świetnie prezentować na długi czas. W województwie mazowieckim, w Konstancinie-Jeziorna warto wybrać zakład Szyk Oprawa Obrazów Krzysztof Szynal - profesjonalnie zadbają o każdy, najmniejszy szczegół i zajmą się nie tylko solidnością wykonania ramy, ale także jej estetyką. Ponadto odpowiednio doradzą, dzięki bogatemu doświadczeniu, zdobywanemu przez lata.

Oprawa obrazu pozwoli na wydobycie z obrazu jak najwięcej sztuki. Sprawi, że nie będzie on zlewał się ze ścianą i ginął na jej tle. Rama zabezpiecza także warstwę malarską i krawędzie przed zniszczeniem. Często obramowanie stanowi przedłużenie dzieła, więc musi być odpowiednio dopasowane.