Rolety i żaluzje są w dzisiejszych czasach niemal obowiązkowym elementem. Nie tylko pozwalają manipulować światłem słonecznym, ale też mogą pełnić funkcje ozdobne. Jak wybrać spośród tysięcy dostępnych wzorów i modeli? Co będzie lepsze – żaluzje czy rolety? Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania, warto najpierw zapoznać się z rodzajami rolet oraz żaluzji, które można zakupić.

Rodzaje rolet

Rolety to rozwiązanie standardowe i stosunkowo tanie, w szczególności najprostsze modele. Wśród najpopularniejszych typów można wymienić przede wszystkim:

  • Rolety ekranowe – są wybierane zarówno do domów, jak i biur. Mogą być wolnowiszące lub umieszczone w kasecie (lepsze zacienienie).
  • Rolety austriackie – z wyglądu przypominają zasłony lub kurtynę. Pełnią funkcję dekoracyjną, lecz skomplikowane modele bywają trudne w utrzymaniu czystości.
  • Rolety rzymskie –  podobne do klasycznych ekranowych, jednak nie są zawijane na rolkę. Zwija się je falami do góry.
  • Rolety plisowane – przybierają kształt harmonijki. Mogą być zwijane z jednej strony lub obu. Bardzo często wybiera się je do kuchni lub okien dachowych.
  • Rolety dzień i noc – złożone z dwóch warstw tkaniny, które tworzą prześwitujące i pełne pasma. Dają efekt podobny do żaluzji.

Poszczególne rodzaje rolet mogą występować w wielu odmianach, w zależności od producenta. Ich design i krycie zależy od użytego materiału.

Rodzaje żaluzji

Żaluzje w przeciwieństwie do rolet nie tworzą jednolitej zasłony. Są wykonane ze sztywnego surowca lub tworzywa sztucznego i pozwalają na nieco większą manipulację światłem. Najczęściej spotykane żaluzje to:

  • Aluminiowe – chętnie kupowane do biura lub placówek publicznych. Znane są w Polsce od dziesiątek lat, jednak tańsze modele łatwo ulegają zepsuciu i nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Drewniane i bambusowe – doskonale pasują do domów budowanych w stylu klasycznym. Dają ciekawy efekt wizualny, wyglądają naturalnie i są trwałe.
  • Żaluzje pionowe – w przeciwieństwie do innych typów, nie są wykonane z twardego tworzywa, lecz tkaniny. Mogą występować w wielu różnych kolorach i wzorach.

Rolety czy żaluzje – co lepsze?

Wybór między roletami i żaluzjami jest kwestią indywidualną. Pod wagę trzeba brać sposób zasłaniania okna, efekt oraz wrażenie wizualne. Przedstawiciele firmy Bow Max z Zielonej Góry wspominają, że obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań są rolety dzień i noc, które łączą w sobie cechy zarówno rolet, jak i żaluzji. Ze względu na cenę często wybiera się też standardowe rolety ekranowe. W pomieszczeniach, gdzie chcemy zapewnić jak najlepsze zacienienie (np. salony z kinem domowym), warto zastosować rolety umieszczane w kasetach i wyjątkowo grubą tkaninę.