Czym zasłonić okno? Współczesny rynek daje wiele możliwości, a wśród nich między innymi rolety materiałowe, żaluzje drewniane, aluminiowe, plisowane. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, daje różne możliwości aranżacyjne i w różnym stopniu moduluje natężenie wpadającego światła naturalnego. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania oraz ich krótką charakterystykę.

Żaluzje aluminiowe

Choć okres największej popularności mają już za sobą, nie oznacza to, że już wyszły z obiegu. Najnowsze wersje tego typu żaluzji są produkowane z wysokiej jakości materiałów, w różnych wariantach kolorystycznych, z różnymi systemami sterowania. Do ich niewątpliwych zalet należy skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi i nagrzewaniem pomieszczeń, nawet w słoneczne dni. Żaluzje aluminiowe są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości oraz stosunkowo tanie.

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane (i bambusowe) cieszą się uznaniem zwłaszcza wśród miłośników naturalnego wystroju wnętrz. Świetnie pasują do modnych stylizacji (na przykład rustykalnych), choć tak naprawdę sprawdzą się w każdym stylu aranżacyjnym. Ten typ żaluzji w połączeniu z innymi naturalnymi elementami stwarza ciepłą, niepowtarzalną atmosferę i przytulne wnętrze. Świetnie zabezpiecza przed intensywnymi promieniami słońca i nagrzewaniem się pomieszczeń. Do zalet drewnianych żaluzji, oprócz pięknego designu, zalicza się dużą trwałość - są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, blaknięcie pod wpływem słońca itp.

Plisy

Żaluzje plisowane, czyli plisy, to jedno z najnowszych rozwiązań. Cechą charakterystyczną odróżniającą plisy od rolet i żaluzji jest możliwość odsłaniania/zasłaniania okna zarówno od góry, jak i od dołu. Plisy są wykonane z lekkiego, lecz wytrzymałego materiału, który podczas zwijania składa się w harmonijkę. Plisą można poruszać zarówno od góry, jak i od dołu, co daje wiele możliwości zasłonienia okna, np. samego środka. Żaluzje plisowane można montować zarówno na oknach o standardowych rozmiarach, jak i na oknach o nietypowych kształtach (np. trapezy, trójkąty). Plisy to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, które znajdziemy w wielu sklepach oferujących zasłony okienne, np. Alutor Systemy Roletowe s.c. z Kielc.

Rolety materiałowe

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań ostatnich lat. Są one w miarę tanie, proste w montażu i obsłudze. Nie „zbierają” zbytnio kurzu i są proste w czyszczeniu. Można je kupić w najróżniejszych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Jeśli chodzi o ochronę przed słońcem i nagrzewaniem, najlepiej sprawdzą się tzw. rolety zaciemniające. Zwykłe rolety materiałowe mogą być niewystarczające dla osób, którym zależy na maksymalnej ochronie przed słońcem, na przykład w sypialni.