Trudno wyobrazić sobie domowe porządki bez środków czystości. Uciążliwe plamy na dywanie, tłuszcz pokrywający okap, czy pokryty kamieniem czajnik to zaledwie początek listy prac, z jakimi trzeba się uporać, by życie we własnych czterech kątach nie było udręką.

Jakie jednak preparaty czyszczące do RTV i AGD wybrać, aby wyczyścić sprzęt domowy i jednocześnie nie ryzykować jego uszkodzenia? Dowiesz się tego po lekturze niniejszego poradnika.

Jak uporać się z brudem na sprzęcie AGD?

Największym wyzwaniem podczas domowych porządków jest przywrócenie fabrycznego wyglądu piekarnikowi. Przypalony tłuszcz jest trudny do usunięcia. Próby wyszorowania takich zabrudzeń mogą skończyć się porysowaniem metalowych powierzchni i szyby.

Jak wyjaśniają pracownicy firmy PPHU OK z Gdańska- najlepiej sięgnąć po środki, które zmiękczają bród. Wystarczy wówczas pokryć preparatem  powierzchnię, odczekać kilka minut i zmyć go ciepłą wodą. Nie ma wówczas obaw, że wartościowy sprzęt zostanie uszkodzony przez szorstką stroną gąbki do mycia naczyń bądź druciak.

Należy przy tym uważać na skórę dłoni. Tego typu preparaty działają drażniąco, dlatego zaleca się stosować je w rękawicach ochronnych.

Planując wyczyścić lodówkę, warto sięgnąć po łagodniejsze środki. Wewnątrz tego sprzętu AGD produkty spożywcze układane są bezpośrednio na szklanych półkach. Drażniące preparaty mogłyby więc być szkodliwe dla zdrowia domowników. Najlepiej wybrać czyścik nasączony alkoholem. Dzięki temu wnętrze lodówki  zostanie odkażone z zarodników pleśni oraz bakterii, a po wyparowaniu nie będzie miał żadnego wpływu na przechowywaną żywność. Czyścik nie pozostawia również po sobie zapachu, dzięki czemu nie ma obaw, że produkty zawierające tłuszcz wchłoną substancje aromatyzujące.

Dość dużym wyzwaniem jest nadanie lśniącej czystości mikrofalówce. Z pomocą przychodzą jednak środki na bazie alkoholu etylowego. Doskonale zmiękczają brud, dzięki czemu już po kilku chwilach od nałożenia można wszelkie zanieczyszczenia (w tym także te z tłuszczu) wytrzeć zwilżoną szmatką.

Sprzętem AGD, który wymaga bardzo częstego czyszczenia, jest czajnik elektryczny. Niestety twarda woda sprawia, że kamień bardzo szybko pokrywa grzałkę i ścianki urządzenia, powodując nieestetyczne, żółte przebarwienia. Bagatelizowanie konieczności regularnego usuwania nalotu może doprowadzić do uszkodzenia czajnika. Nie warto więc odkładać tego w czasie.

Nie zawsze naturalne metody usuwania kamienia są skuteczne. Zdarza się, że nawet kilkukrotne zalanie dzbanka octem, czy wodą z kwasem cytrynowym nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wówczas warto sięgnąć po gotowe produkty. Na rynku dostępne są tzw. odkamieniacze zarówno w formie proszku, jak i płynu. Należy przy tym pamiętać, że po ich zastosowaniu, konieczne jest kilkukrotne przemycie czajnik, aby usunąć resztki preparatu.

Sposoby na czysty sprzęt RTV

Wbrew pozorom to nie sprzęt AGD stwarza najwięcej trudności w czasie domowych porządków. Doprowadzenie do czystości urządzeń RTV jest bardziej wymagającym zadaniem. Nietrudno bowiem o zarysowania, które mogą wpłynąć na estetykę urządzeń, a nawet je zniszczyć.

Dość trudne jest doprowadzenie do czystości ekranu LCD. Spray do szyb może zostawić zaschnięte zacieki, stosowane wody i płynu bezpośrednio na ekran może go natomiast nieodwracalnie zniszczyć. Jak więc usunąć z powierzchni monitora odciski palców czy kurz? 

Odpowiedź jest prosta - należy wyposażyć się w czyścik przeznaczony do tego typu sprzętu RTV. Zawarty w nim 1-metoksy-2-propanol usunie wszelkie zabrudzenia, a jednocześnie jest w pełni bezpieczny dla ekranu.

Dobrym rozwiązaniem są również odpowiednie spraye. Należy przy tym pamiętać, by stosować je zgodnie z zaleceniem - rozpylić na ściereczkę z mikrofibry i delikatnie przetrzeć nią monitor.

Tego typu środki czystości sprawdzą się również przy czyszczeniu powierzchni wieży stereofonicznej, kina domowego, czy nawet wyświetlacza smartfona.

Choć posiadanie tak wielu różnych środków czyszczących do domu może wydawać się niedorzeczne, to jednak stosowanie preparatów przeznaczonych do określonego sprzętu AGD i RTV ułatwia prace porządkowe. Przebiegają one sprawniej, są mniej uciążliwe, a same środki bezpieczne dla urządzeń.