Świetlówki – jeden z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia

Materiał partnera
2019-09-12
Źródło: gettyimages

Każdy z nas codziennie korzysta z oświetlenia. Najczęściej nie zwracamy dużej uwagi na to, jakie mamy oświetlenie, jednakże warto się temu przyjrzeć z bliska, ponieważ nie każdy typ oświetlenia jest taki sam. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są świetlówki. Na rynku można znaleźć ich rozmaite typy, które różnią się od siebie rozmiarem, a także kształtem. Jakie zatem są najpopularniejsze rodzaje świetlówek?

Rodzaje tradycyjnych świetlówek

W dzisiejszych czasach producenci i sprzedawcy artykułów oświetleniowych oferują różnego rodzaju świetlówki. Do najpopularniejszych zaliczane są:

      ·        świetlówki liniowe,

      ·        świetlówki miniaturowe,

      ·        świetlówki okrągłe,

      ·        świetlówki kompaktowe.

Świetlówki liniowe, oferowane np. przez firmę Amper s.c. Hurtownia elektryczna, to proste lampy o charakterze prostej rury. Ich stosowanie można zauważyć w wielu różnorodnych miejscach, takich jak szkoły, sklepy, biura, budynki publiczne. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, ponieważ cechują się one energooszczędnością oświetlenia wysokiej jakości. Z kolei świetlówki miniaturowe charakteryzują się niewielką średnicą. Wykorzystywane są zazwyczaj do podświetlania dróg ewakuacyjnych, akwariów oraz szyldów. Świetlówki okrągłe mają formę okręgu i stosuje się je przede wszystkim do dekorowania biur i wnętrz mieszkalnych. Ostatni popularny typ, czyli świetlówki kompaktowe mają rozmaite kształty. Można je spotkać w formie litery „U”, połączonych ze sobą małych rurek lub spirali. Cechują się one energooszczędnością.

Oprócz różnych kształtów świetlówki posiadają rozmaite symbole. Pierwszy symbol – T5 znajduje się na świetlówkach, których średnica wynosi 16 mm, czyli są to świetlówki miniaturowe. Kolejny symbol – T8 oznacza średnicę bańki świetlówki wynoszącą 26 mm. Symbol T12 znajduje się na największych z dostępnych świetlówek, których średnica wynosi 36 mm.

Wyróżnia się jeszcze świetlówki z symbolem TL-D. Symbolem tym oznacza się świetlówki cechujące się większą efektywnością energetyczną. Stosuje się je np. w muzeach, a także innych miejscach, gdzie należy ograniczyć ilość promieni UV.

Popularne rodzaje trzonków świetlówek

Wszystkie świetlówki o różnych średnicach mają odpowiednie dopasowanie trzonków. Najpopularniejsze trzonki oznacza się symbolami:

      ·        G5,

      ·        G13,

      ·        2G13,

      ·        E14,

      ·        E27.

Trzonek oznaczony symbolem G5 jest okrągły i posiada dwa pnie. Wykorzystywany jest w świetlówkach o średnicy 16 mm. Najpopularniejszym rodzajem trzonka okrągłego jest G13. Ten typ stosowany jest w świetlówkach o średnicy 26 mm. Z kolei do świetlówek energooszczędnych używa się trzonków 2G13. Trzonek E14 nazywany jest małym gwintem i używa się go w świetlówkach kompaktowych, które przeznaczone są do użytku domowego. Ostatnim popularnym typem trzonka jest E27, który nazywany jest trzonkiem z tzw. gwintem Edisona. Jest on najczęściej wykorzystywanym typem trzonka. Można go spotkać np. w świetlówkach kompaktowych.

Opracowanie artykułu:

Amper s.c. Hurtownia elektryczna

ul. Poznańska 98/99, 76-200 Słupsk pomorskie
e-mail
www