Zegar to element obowiązkowy w każdym domu. Mimo rozwoju elektroniki nadal wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie zegarów klasycznych, w szczególności takich w wyjątkowym designie. Meblując mieszkanie, warto zastanowić się, który typ zegara najlepiej będzie pasował do wnętrza. Ścienny, kominkowy, stojący, czy może coraz rzadziej już spotykany – zegar z kukułką?

Klasyczne zegary ścienne

Zegary ścienne to najpopularniejszy rodzaj w dzisiejszych czasach. Występują w wielu różnych wzorach i kolorach, dlatego można dopasować je do każdego wnętrza – zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego. Warto wiedzieć, że można zakupić zegar, którego wskazówka sekundowa nie wydaje charakterystycznego dźwięku podczas wędrówki po tarczy. Dla niektórych odgłos cyklicznego klikania może być irytujący, zwłaszcza w dużych i głośnych modelach. Chcąc zakupić wyjątkowo cichy zegar ścienny, należy spytać sprzedawcę o mechanizm z płynnym chodem. Wskazówki poruszają się jednostajnie, dzięki czemu zegar nie wydaje żadnych dźwięków.

Ekskluzywne zegary kominkowe

Drugim popularnym typem są zegary kominkowe. Mimo wskazującej na miejsce usytuowania nazwy mogą być ustawione niemal wszędzie, również na kredensach, komodach czy też stolikach RTV. Zwykle mają one bardzo luksusowy wygląd. Rzeźbione w litym drewnie lub odlane z mosiądzu nadają się nawet do najbardziej ekskluzywnego wnętrza. Nieco tańszym rozwiązaniem są zegary kominkowe wykonane z polistonu. To trwałe i odporne na uszkodzenia tworzywo sztuczne, które wyglądem może imitować stare złoto. Mimo niewielkiej ceny, prezentuje się tak samo estetycznie jak drogie zegary odlane z różnych stopów metali.

Zegary stojące – zbędna strata miejsca?

Wiele osób uważa duże zegary stojące za niepotrzebny mebel, który tylko zajmuje miejsce. I choć w małych wnętrzach mogą zawadzać, bardzo dobrze prezentują się w dużych salonach i przedpokojach. Stojące zegary były znane od wielu wieków. Dawniej posiadały wyłącznie mechanizmy wahadłowe, dziś jednak są dostępne w wielu wariantach – od wahadłowych, aż po elektroniczne. Najlepszym wyjściem ją jednak takie, które dodają niesamowitego, klasycznego klimatu, czyli stojące zegary wykonane z litego drewna. Charakterystycznym elementem tego typ zegarów jest też ich dźwięk, który wydają o pełniej godzinie – niski i głęboki.

Zegary z kukułką jak z baśni!

O zegarze z kukułką słyszał chyba każdy, kto w dzieciństwie uwielbiał oglądać bajki lub słuchać staropolskich baśni. Niestety, dziś pamiętają je tylko nasi dziadkowie i pradziadkowie, gdyż podobnie jak zegary stojące – powoli stają się przeszłością. Wielka szkoda, gdyż zegary z kukułką nie tylko doskonale się prezentują pod względem wizualnym. Ich rozbudowany, nieco komiczny mechanizm wyskakującej z okienka kukułki jest uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wykonywaniem tradycyjnych zegarów z kukułką zajmuje się między innymi firma TIME POL, która nie tylko prowadzi sprzedaż hurtową dla przedsiębiorców, ale też detaliczną i wysyłkową za pośrednictwem bezpiecznych firm kurierskich, które dowożą towar w nienaruszonym stanie prosto pod drzwi klienta.