W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób docenia możliwość posiadania własnego ogrodu, choć nie każdy może sobie na niego pozwolić. Dla innych nawet niewielki kawałek ziemi przynależący do mieszkania na parterze jest ogromną wartością. Zadbany, zielony przydomowy ogródek to idealne miejsce do wypoczynku po każdym aktywnym dniu. Szczególnie jeśli większość czasu w pracy spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach.

Kluczowym elementem każdego przydomowego ogródka jest trawnik. Zadbany, gęsty i soczyście zielony będzie nie tylko cieszył oko właściciela, ale także przykuwał wzrok niejednego przechodnia. Może być zarówno miejscem do wypoczynku na leżaku, jak i bezpieczną przestrzenią do zabaw ruchowych dla dzieci. Nawet bardzo mocno eksploatowany będzie wciąż wyglądał perfekcyjnie, jeśli tylko odpowiednio o niego zadbamy.

Jak stworzyć trwały zielony trawnik?

Jedyną receptą na uzyskanie pięknego zielonego trawnika jest wybór odpowiedniej mieszanki traw. Jak podkreślają pracownicy firmy Cennas – producenta materiałów siewnych, w wyborze mieszanki powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, jakie rodzaje nasion posiada w swym składzie oraz w jakich dokładnie proporcjach. Tylko odpowiednio dobrane odmiany traw i połączone ze sobą w optymalnych ilościach mogą zagwarantować nam uzyskanie pięknego, zielonego i trwałego trawnika.

Według doświadczonych ogrodników, na polskich glebach najlepiej przyjmują się mieszanki następujących traw: kostrzewa szczeciniasta i trzcinowa, kostrzewa czerwona, życica trwała. Są to odmiany, które doskonale sprawdzają się jako trawnik rekreacyjny, sportowy czy parkowy, a dodatkowo nie posiadają zbyt wygórowanych wymagań glebowych i klimatycznych. Odpowiednio pielęgnowane (regularne koszenie, podlewanie w razie suszy), będą też odporne na choroby.

Kiedy kupić mieszankę trawnikową?

Po wyborze dobrej mieszanki traw należy najpierw przygotować glebę, spulchniając ją i sprawdzając pH, a w razie konieczności dowieźć nową ziemię. Następnie w odpowiednim momencie można już przystąpić do siania nasion. Która pora roku będzie do tego najlepsza? Jak zalecają pracownicy firmy Cennas, najlepszym okresem na założenie trawnika jest wiosna, szczególnie ze względu na jej całkowitą zgodność z biologicznym rytmem życia traw. Pracę należy zaplanować na bezwietrzny i raczej pochmurny dzień, postępując zgodnie z zaleceniami zamieszonymi na opakowaniu mieszanki traw. Decydując się na zakup nasion trawy bezpośrednio u producenta, warto przy okazji zamienić kilka słów z pracownikiem firmy, który z pewnością podzieli się cennymi wskazówkami przydatnymi podczas samodzielnego wysiewu trawy.